Berzdorfer See

Berzdorfer See stanowi niemałą atrakcję dla wszystkich osób, które preferują wypoczynek na piaszczystej plaży.

Berzdorfer See - panorama
fot. By User:Alma (Own work, made with COOLPIX L11) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Dolny Śląsk obfituje w niezliczone atrakcje turystyczne, jednak region ten wyróżnia też fakt, że od niemieckiej granicy dzieli go przysłowiowy raut kamieniem. Po jej przekroczeniu można natknąć się na kolejne atrakcje, które zdecydowanie uprzyjemnią letni wypoczynek. Wszystkie osoby spędzające urlop w okolicach Dolnego Śląska, powinny udać się w okolice Goerlitz. Ulokowane tu jezioro Berzdorfer See stanowi niemałą atrakcję dla wszystkich osób, które preferują wypoczynek na piaszczystej plaży.

W miejscu, gdzie dziś możemy podziwiać majestat jeziora Berzdorfer See, przez blisko 170 lat wydobywany był węgiel brunatny. Imponujące jezioro zostało utworzone po zamknięciu kopalni w 1997 roku. Jego teren zachwyca rozległymi piaszczystymi plażami, które są na tyle rozległe, że nawet w szczycie sezonu turystycznego nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem miejsca do wypoczynku, przy czym nikt z przyjezdnych nie będzie się czuł jak sardynka w puszce.

Idealne miejsce na letni wypoczynek

Na terenie jeziora znalazło się miejsce na obszernym parking, na którym przyjezdni mogą pozostawić swoje pojazdy. Na uwagę zasługuje fakt, że złotówki są tu akceptowaną walutą, zatem nie trzeba się martwić brakiem euro i nerwowo poszukiwać najbliższego kantoru wymiany walut. Jezioro położone jest pośród malowniczych lasów, a sam zbiornik imponuje swoimi rozmiarami i czystością wody. Wokół Berzdorfer See wygospodarowano miejsce na trasę rowerową, której całkowita długość wynosi ok. 16 km. W przeważającej większości jej nawierzchnia pokryta jest asfaltem, miejscami zdarzają się też szutrowe odcinki.

Nieopodal jeziora znalazło się miejsce na lokale gastronomiczne, gdzie serwowane są tradycyjne przysmaki niemieckiej kuchni oraz wspaniałe lokalne piwo. Na terenie jeziora funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Bariera językowa nie stanowi tu problemu - obsługa doskonale mówi po polsku, zatem nie komunikacja nie stanowi najmniejszego problemu.

Warto zaznaczyć, że obecnie realizowane są inwestycje, których celem jest rozbudowa bazy gastronomicznej i noclegowej, także wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy mogli zatrzymać się w tym niezwykłym miejscu na dłużej.
Doskonałe połączenie drogowe (z Bolesławca można tu dojechać zarówno autostradą, jak i drogą krajową) sprawia, że dojazd nie stanowi najmniejszego problemu.

Co warto zobaczyć?

Akwen Brezdorf See jest jedną z największych atrakcji Goerlitz, nie oznacza to jednak, że jedyną. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą udać się na spacer po miasteczku, które imponuje swoim pięknem i licznymi zabytkami. Warto jednak nastawić się na nieco dłuższą wyprawę rowerową, ponieważ w okolicach miasta znajdziemy kolejne atrakcje. W pobliżu można zwiedzić muzeum koparek, a nieco dalej, w miasteczku Ostritz - klasztor St. Marienthal. Opactwo zachowane jest w doskonałym stanie, warto zatem poświęcić trochę czasu i zwiedzić je dokładnie.

Goerlitz stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą oraz dla wszystkich osób, które lubią podążać szlakami historii. Warto zatem uwzględnić tą pozycję w tegorocznych planach urlopowych.

Tagi: Goerlitz

Data publikacji: 2015-09-21 | Liczba wyświetleń: 2557