Reda - wykopaliska archeologiczne

Miłośnicy przeszłości znajdą tu coś dla siebie - w mieście jest pięć stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków.

Reda to gmina położona nad Bałtykiem w północnej części województwa pomorskiego. Wykopaliska archeologiczne świadczą, że ludzie mieszkali na tych terenach już przez 3000 lat. Miasto rozciąga się w bardzo malowniczej pradolinie rzeki Redy i Łeby, a wokół otaczają je lasy Wysoczyzny Puckiej i Pojezierza Kaszubskiego. Przyjazdowi turystów do Redy sprzyja też jej położenie w pobliżu ważnych i dużych szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych. Do amatorów wędkarstwa zaproszenie kieruje rzeka Reda, której wysoki stopień czystości wód sprawia, że żyją tu gatunki ryb rzadko spotykane w innych miejscach, a m. in. pstrągi potokowe, lipienie, trocie wędrowne. Ponadto rzeka ta to miejsce spływów kajakowych. Reda i jej okolice przyciągają też zwolenników i znawców piękna naturalnego środowiska. Te obszary posiadają bardzo zróżnicowaną i bogatą szatę roślinną oraz wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Także miłośnicy przeszłości znajdą tu coś dla siebie - w mieście jest pięć stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków - jest to grodzisko i osada z okresu wczesnego średniowiecza, dwa obozowiska z epoki kamienia oraz osada wielokulturowa. Do rejestru zabytków wpisany jest jeszcze kościół przy ul. Gdańskiej oraz przylegający do niego cmentarz katolicki. W najbliższej okolicy miasta warto też zobaczyć zespół dworsko - pałacowy w Ciechocinie i Pieleszewie, zespól produkcyjny w rozwidleniu rzeki Redy, zespół dworca kolejowego i osiedla kolejowego. Jednakże dzisiejsza Reda to plaża, morze i wczasowicze - na nich czeka tu bogata baza wypoczynkowo - rekreacyjna z dobrze przygotowanym zapleczem gastronomicznym.

Tagi: Reda wykopaliska archeologiczne

Data publikacji: 2009-06-02 | Liczba wyświetleń: 3046