Skalne budowle Kapadocji

Kapadocja to region znajdujący się we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej.

Skalne budowle Kapadocji
fot. Ricardo Perna/shutterstock.com

Wybór odbycia wczasów w Turcji jest teraz coraz częstszy i Polacy dużo chętniej wybierają obecnie właśnie ten rejon świata na wyprawę swojego życia. Jednym z czynników jaki wpłynął na taki stan rzeczy jest znaczne zmniejszenie kosztów podróży oraz spędzania czasu w Turcji. Ponieważ Polacy coraz lepiej zaczynają przygotowywać się do wyboru miejsca letniego wypoczynku, świadomie zapoznają się z historią, architekturą, kulturą, a także kuchnią wybranego regionu.

Kapadocja to region znajdujący się we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej. Umiejscowienie tej wyjątkowej krain od lat wpływa na jej rozwój bardzo korzystnie. Jest przede wszystkim teren niezmiernie ciekawy i charakterystyczny przyrodniczo, dzięki temu możemy dziś zachwycać się wspaniale zorganizowanym tutaj Parkiem Narodowym Göreme. Efekt rzeźb skalnych jakie możemy obecnie podziwiać w Parku powstał miliony lat temu. Wtedy to erupcja trzech wulkanów, obecnie nazwanych: Mt.Erciyes, Mt.Hasan i Mt. Gölü przykryła ogromny obszar płaskowyżu warstwą lawy oraz popiołu. Przez lata wiatr oraz deszcz wpływał na te nietrwałe skały tworząc z nich najrozmaitsze kształty, takie jak: stożki, grzyby, wąwozy, groty oraz kaniony. Krajobraz jaki dziś można spotkać w Kapadocji jest całkowicie unikalny i można z pewnością uznać, iż zapiera dech w piersiach.

Również historia tego terenu jest niezmiernie ciekawa i miała ogromny wpływ na efekt długowiecznej działalności ludzi w tym miejscu. Tereny te zamieszkiwane były przez ludy różnych kultur i religii, co musiało pozostawić swoje ślady na obecnej kulturze i obyczajowości tubylców. Rdzennymi mieszkańcami Kapadocji byli azjaci, których wypędzili stąd Hetyci. Przez wieki tereny przejmowane były przez poszczególnych władców chcących zapanować nad ogromnymi terenami. Także pod względem religijnym Kapadocja jest historycznie bardzo różnorodna. Objawy tej bujnej historii regionu Kapadocji jest niesamowicie ciekawa architektura, łącząca w sobie elementy perskie, rzymskie, chrześcijańskie oraz, najbardziej widoczne arabskie.

Miejscem wyjątkowo często odwiedzanym przez turystów przybywających do Kapadocji jest skalne miasto Uchisar. Stworzone przez mieszanki lawiny, pyłu i drobin materiału gruntowego, skały dały możliwość wykorzystania ich do stworzenia wyjątkowych budowli. Są nimi 350 kościoły w stylu bizantyjskim, zdobionych freskami ściennymi, pochodzących z IX do XI wieku. Znana jest także podziemna, wykuta w skałach miejscowość Kaymakli oraz dwie torfowe doliny o romantycznych nazwach: Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni.

Tagi: Turcja Kapadocja

Data publikacji: 2018-07-01 | Liczba wyświetleń: 1409