Zachwyt nad Jurą

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce idealne dla odwiedzających, których interesuje zwiedzanie i historia.

Jura Krakowsko-Częstochowska, Zamek w Olsztynie
fot. Slawomir Kruz/shutterstock.com

Jura Krakowsko-Częstochowska to inna nazwa dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, części wschodniej Wyżyna Śląsko-Krakowskiej. Liczy około 80 km długości, dzieli natomiast na cztery części: Wyżynę Częstochowską, Wyżynę Olkuską, Rów Krzeszowicki, czy Grzbiet Tenczyński. Obszar ten zbudowany jest z wapieni co za tym idzie region ten bogaty jest w jaskinie, których sklepienia i podłoże zajmują stalaktyty, stalagnaty oraz stalagmity.

W tym regionie znajdują się źródła wielu rzek, w tym: Warty, Pilicy, Rudawy, Dulówki, Sanki, czy Będkówki. Sporą część tego obszaru porastają lasy, odnajdziemy w nich wiele gatunków roślin, takich jak: modrzew polski, goździk siny, szałwia łąkowa, macierzanka pospolita, kilka gatunków storczyków, czy też fiołek bagienny. Również turyści zainteresowani historią znajdą w tym regionie wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Na tym obszarze powstało wiele zabudowań służących obronie, znajdziemy tu między innymi: ruiny zamków (Zamek w Bobolicach, Zamek w Bydlinie, Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Ojcowie, Zamek Tenczyn, czy Zamek na Wawelu), zabytkowe kościoły (w tym klasztor na Jasnej Górze), czy też fortyfikacje należące do tak zwanego Szlaku Orlich Gniazd.

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce idealne dla odwiedzających, których interesuje zwiedzanie i historia, jej walory docenią również zwolennicy wypoczynku wśród lasów i zieleni, w spokoju, ciszy i z dala od wielkomiejskiego blichtru. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie i na pewno podczas wakacji nie będzie się tu nudził.

Tagi: Jura Krakowsko-Częstochowska Zamek w Ojcowie Zamek w Bobolicach Zamek w Bydlinie Zamek w Ogrodzieńcu Zamek Tenczyn

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 5465