Małe miasta w okolicy Krakowa. Które z nich warto zwiedzić?

Okolice Krakowa nie ograniczają się do Wieliczki i Oświęcimia. W sąsiedztwie stolicy Małopolski, poza turystycznym szlakiem, leży kilka urokliwych miasteczek.

Małe miasta w okolicy Krakowa. Które z nich warto zwiedzić?
fot.

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Słynie z imponujących zabytków o dużej wartości historycznej i artystycznej atmosfery. Niewiele osób decyduje się jednak na poznanie jego najbliższej okolicy. Szkoda, bo można tam znaleźć nieduże miasta pełne atrakcji. Zobacz, dokąd warto się udać!

Okolice Krakowa nie ograniczają się do Wieliczki i Oświęcimia. W sąsiedztwie stolicy Małopolski, poza turystycznym szlakiem, leży kilka urokliwych miasteczek, które kuszą zabytkami i piękną przyrodą. Warto poświęcić kilka dni na wizytę w tych miejscach, przyjmując za bazę wypadową hotel niedaleko Krakowa.

Ojców

Perełką Ojcowa jest średniowieczny Zamek Kazimierza Wielkiego. Nadszarpnięty zębem czasu nadal robi niesamowite wrażenie. Zachowały się po nim fragmenty murów obronnych, gotycka brama, baszta, studnia. Zabytek zachwyca także położeniem na wzniesieniu w sercu malowniczego parku, skąd można podziwiać piękne widoki. Poza nim w Ojcowie warto zobaczyć wzniesioną na dwóch brzegach rzeki Prądnik Kaplicę na Wodzie oraz zabytkowe domy z przełomu XIX i XX w., wybudowane z drewna, w stylu szwajcarskim. Z kolei na amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury czekają malownicze trasy piesze. Prowadzą m.in. do Jaskini Łokietka i Jaskini Ciemnej.

Lanckorona

Lanckorona nie ma może zbyt wielu zabytków do zaoferowania, zachwyca za to wyjątkową atmosferą. Wystarczy udać się na miejski Rynek, który sprawia wrażenie, jakby zatrzymał się w XIX stuleciu. Z tego okresu zachowały się rzędy drewnianych domów, oddające klimat dawnego miasteczka.

Książ Wielki

Książ Wielki uważa się jedno z najstarszych osiedli na ziemi krakowskiej. Kiedyś był prestiżowym miastem, przez lata stracił jednak na znaczeniu. O jego świetności wciąż przypominają cenne zabytki. Najważniejszym jest Zamek na Mirowie z XVI w. Powstał w stylu późnorenesansowym, ale dalsze przebudowy wzbogaciły go o elementy stylu późnobarokowego i neogotyckiego. Poza zamkiem warto jeszcze zobaczyć Kościół św. Wojciecha z XIV w., wczesnobarokową Kaplicę Myszkowskich i zabytkowy Zespół Poaugustiański.

Racławice

O Racławicach, a konkretnie stoczonej tam bitwie, każdy choć raz usłyszał na lekcji historii. A gdyby tak stanąć w miejscu, gdzie wieki temu nasi przodkowie wzięli udział w jednym z najważniejszych starć w historii Polski? Wystarczy poruszyć wyobraźnię, aby wizyta w tym miejscu stała się ciekawym doświadczeniem. Warto przy tym wspomnieć, że Pole Bitwy pod Racławicami zostało uznane za Zabytek Historii.

W Racławicach i okolicy można nie tylko pozwiedzać, ale i luksusowo wypocząć w hotelu ze spa w Małopolsce Mercure Racławice Dosłońce. Malownicze otoczenie wzgórz Wyżyny Miechowskiej, komfortowe pokoje i bogata oferta zabiegów spa sprawiają, że po pełnym wrażeń dniu ten hotel w Małopolsce kusi perspektywą błogiego relaksu.

Tagi: Kraków

Data publikacji: 2019-06-25 | Liczba wyświetleń: 2276