Nordic Walking, połączenie chodu z narciarstwem

Jedną z popularnych ostatnio form turystyki aktywnej jest połączenie chodu z narciarstwem czyli Nordic Walking.

Nordic Walking (podbiegunowy spacer) to połączenie chodu z narciarstwem, które pozwala trenować i utrzymać w dobrej kondycji całe ciało. Ta młoda dziedzina sportu zdobywa z roku na rok co raz większą popularność. Życie w pośpiechu, stresy związane z problemami dnia codziennego powodują, że ludzie, także młodzi czują się zmęczeni. Relaks i aktywny odpoczynek na łonie natury są lekarstwem na problemy zdrowotne XXI wieku, a Nordic Walking jest idealnym ćwiczeniem fizycznym. To całoroczna forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wykonywanie płynnych rytmicznych ruchów przynosi harmonię, o którą tak trudno na co dzień. Zaletą tych ćwiczeń jest także możliwość ustalenia sobie ich intensywności. Należy wsłuchać się w swój wewnętrzny rytm, a wtedy marsz będzie łatwiejszy i bardziej korzystny dla naszego organizmu. Nawet ten forsowny.

Dla młodych i seniorów

Nordic Walking to marsz za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, które służą do odpychania się od podłoża, co powoduje czynne zaangażowanie mięśni górnej połowy ciała, odciążanie stawów oraz skuteczniejsze spalanie kalorii. Nordic Walking polecany jest osobom młodym, jak i seniorom. Może być łagodnym rodzajem treningu. Przynosi odprężenie oraz pomaga w kumulacji energii. Może być także ostrym treningiem wytrzymałościowym, ćwiczącym wszystkie mięśnie. W trakcie godzinnego marszu z kijkami spalamy około 400 kalorii. W tym czasie aktywnych jest ponad 90% mięśni naszego organizmu. Tradycyjny marsz pozwala spalić tylko 280 kalorii. Nordic Walking poprawia ogólną kondycję fizyczną, wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nóg jednocześnie odprężając mięśnie szyi i ramion. To doskonały sport dla wszystkich, którzy mają problemy z sercem. Podczas marszu bije ono o 13% szybciej. Pompuje więcej krwi do obiegu dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawału.

Turystyczny Nordic Walking

Tę formę aktywności stosuje się nie tylko do poprawy stanu zdrowia przy chorobach mięśni, kręgosłupa i krążenia. Jest to atrakcyjny element wspomagający piesze wycieczki. Nie musimy mieć specjalnie do tego wyprodukowanych kijków. Można posłużyć się dobranymi odpowiednio do postawy kijami znalezionymi w lesie. Oczywiście jest to element wspomagający wędrówkę i ułatwiający dłuższy marsz. Także z korzyścią dla zdrowia i poznania walorów krajobrazowych terenu, w jakim spędzamy urlop.

Artykuł z gazety polsko-niemieckiej REGION.

Tagi: turystyka aktywna nordic walking

Data publikacji: 2007-12-22 | Liczba wyświetleń: 3215