Pojezierze Olsztyńskie i jego atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Pojezierza Olsztyńskiego jest Puszcza Nidzicka, koniecznie należy zwiedzić również najważniejsze miasto tego regionu, czyli Olsztyn.

Pojezierze Olsztyńskie, atrakcje turystyczne
fot. Milosz_G/shutterstock.com

Pojezierze Olsztyńskie jest jedną z kilku części słynnego Pojezierza Mazurskiego. Tu nie spotkamy takich rozległych akwenów jak Śniardwy czy Mamry. Tu być może nie jest tak "atrakcyjnie" i "modnie" jak na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Mimo to warto zajrzeć na Pojezierze Olsztyńskie, które choć nie jest najpopularniejszą częścią Mazur potrafi oczarować letników swym niezwykłym urokiem. Warto zajrzeć nad tutejsze akweny, koniecznie należy zwiedzić również najważniejsze miasto tego regionu, czyli Olsztyn. Tutejszy zamek (dawna siedziba kapituły warmińskiej) to obecnie ciekawe muzeum, w którym można zapoznać się z historią regionu. Na uwagę zasługuje również Lidzbark Warmiński, znany z zamku biskupiego oraz pięknej kolegiaty.

Największą atrakcją Pojezierza Olsztyńskiego jest Puszcza Nidzicka. Ten rozległy kompleks leśny otacza swą bujną zielenią liczne jeziorka oraz rzeki leżące w tej części Mazur. Najważniejsza rzeka na tym ternie to rzeka Łyna. Przepływa ona przez liczne zbiorniki wodne, z których najważniejszymi są jezioro Łańskie oraz jezioro Pluszne. Największym jeziorem Pojezierza Olsztyńskiego jest dość ciekawe jezioro Narie, które – podobnie jak większość akwenów w tym rejonie – może się poszczycić bardzo urozmaiconą linią brzegową. Jest ono jednocześnie rekordzistą, jeśli chodzi o ilość znajdujących się na nim wysp (jest ich aż 19). Jezioro to chętnie odwiedzają żeglarze oraz miłośnicy wędkarstwa. Na wszystkich turystów, którzy chcą wypoczywać nad tym jeziorem, bez względu na ich zainteresowania, czekają liczne i atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe, m.in. w miejscowości o nazwie Bogaczewo.

Jeziora znajdujące się na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego mają charakterystyczną i dość urozmaiconą linię brzegową. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są wyspy i półwyspy. Pięknie prezentują się lasy. Ich najcenniejsze fragmentu są chronione w rezerwatach, z których na uwagę zasługują przede wszystkim rezerwat "Las Warmiński" nad Jeziorem Łańskim oraz "Wyspa Lipowa na jeziorze Morąg". Rzadko spotykana roślinność wodna również jest chroniona, a jej najważniejszym skupiskiem jest rezerwat "Jezioro Tyrsko". Oprócz roślinności na terenie Pojezierza Olsztyńskiego bogaty i godnie reprezentowany jest również świat zwierząt. W rezerwacie "Jezioro Orłowo Małe" można zobaczyć żółwia błotnego, zaś z bobrami można zetknąć się na terenie dwóch innych rezerwatów: "Ełdyty Wielkie" oraz "Kudypy".

Atrakcje turystyczne w okolicach Olsztyna

W okolicach Olsztyna, w miejscowości Barczewo, urodził się kompozytor Feliks Nowowiejski, który skomponował muzykę do słynnej "Roty". Tu również zobaczyć można unikalną świątynię – jedyny kościół w Polsce, który powstał wewnątrz więzienia. Kościół ten nosi wezwanie Dobrego Łotra – św. Dyzmy, będącego patronem więźniów.

Warto odwiedzić Olsztynek, w którym znajduje się ciekawy skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego. Zgromadzone tu zabytki dawnego budownictwa pochodzą z XVIII i XIX stulecia. Są to zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze. Stodoły, kuźnie, wiatraki oraz karczma zgromadzone w tym skansenie pozwalają poznać życie codzienne dawnych mieszkańców okolic Olsztyna. Większość zgromadzonych tutaj eksponatów pochodzi z terenów Mazur, Warmii i Powiśla. Znaleźć tu można również budynki pochodzące z terenów Małej Litwy. Na terenie skansenu można również kupić na pamiątkę wyroby miejscowych twórców.

Kulturę ludową i dawne zawody tego regionu poznać można również dzięki wizycie w Muzeum Pszczelarstwa i Dawnego Sprzętu Rolniczego w Czerwonce. Oprócz ciekawych wyrobów z wosku znajdują się tu stare ule, które drążono w pniach drzew. Tu można również kupić smaczny miód.

Warto zwiedzić dwa miasteczka: Biskupiec oraz Szczytno. Zachował się w nich małomiasteczkowy klimat typowy dla mniejszych miast na przełomie XIX i XX wieku. Dodatkową atrakcją Szczytna są pozostałości zamku krzyżackiego z Wieżą Juranda. W zamkowych pomieszczeniach mieści się obecnie Muzeum Mazurskie, które swą działalność rozpoczęło w 1925 roku. Ekspozycja tego muzeum poświęcona jest historii, archeologii oraz etnografii. Część wystawy dotyczy również tutejszej przyrody.

Tagi: Lidzbark Warmiński Olsztyn Pojezierze Olsztyńskie Puszcza Nidzicka Łyna Łańskie Pluszne Narie Bogaczewo

Data publikacji: 2015-07-07 | Liczba wyświetleń: 5053