Spływy kajakowe rzeką Brdą

Spływy kajakowe Brdą to dobry pomysł na wakacje i aktywny wypoczynek dla młodzieży oraz grup szkolnych.

Spływy kajakowe rzeką Brdą
fot.

Spływy kajakowe Brdą to dobry pomysł na wakacje i aktywny wypoczynek dla młodzieży oraz grup szkolnych. Kręty bieg rzeki, lasy, jeziora, przyroda, boczne szlaki, ośrodki wypoczynkowe, przystanie, bulwary, tramwaje wodne - wszystko to powoduje, że Brda jest niezwykle cennym turystycznie miejscem, pełnym malowniczych krajobrazów i atrakcji dla każdej grupy wiekowej.

Brda - królowa
O Brdzie mówi się, że to Królowa Borowiackich Rzek. Uważana jest za jeden z najbardziej urokliwych szlaków kajakowych w Europie. 239 kilometrów pięknej trasy, idealnej do przebycia w 8-10 dni. Na jej szlaku znajdują się jeziora, wzdłuż rzeki rozciągają się lasy - spływ Brdą to prawdziwy odpoczynek dla duszy. Trasa może być dopasowana do dowolnego poziomu umiejętności, dlatego nadaje się zarówno dla weteranów kajakarstwa jak i dla osób o mniejszym doświadczeniu.

Szlak
Spływ zaczyna się na przykład w miejscowości Swornegacie, gdzie można dogodnie dojechać autobusem z Chojnic. Na górnym szlaku leżą jeziora - między innymi Charzykowskie, Karsińskie i Witoczno. Później wąską doliną wpada się w jezioro Szczytno, jedno z najpiękniejszych jezior pojezierza Krajeńskiego. Na środkowym odcinku, Brda płynie z kolei przez jeziora Równiny Charzykowskiej. Wielką atrakcją są też Bory Tucholskie. W górnych odcinkach, na meandrach szlaku wśród pól i łąk niejednokrotnie trzeba przenosić kajak, natomiast im bliżej Bydgoszczy tym łatwiejsza jest trasa. Podczas spływu można naprawdę odpocząć. Warto wybrać trasę Charzykowy - Janowo lub Swornegacie - Janowo - na tych trasach nie trzeba się już "mocować" z nurtem zarośniętym trzciną. Pierwszą z tras przebyć można w ciągu 12-stu dni, drugą - 10-ciu.

Piękno przyrody
Brda to nie tylko malownicza trasa, przejrzysta woda i piękne jeziora. To także bogata flora i fauna, którą można podziwiać w czasie spływu. Przed ujściem do Szczytna znajduje się 300-letni bukowy las, będący też rezerwatem przyrody. Zobaczyć w nim można kormorany i czaple, które tam zakładają swoje gniazda. Atrakcją jest też rezerwat przyrody - przełom nazywany Piekiełkiem. Tam z kolei znajdują się interesujące formacje skalne - głazy Owczarz, Tłusty czy Kierda. W takich okolicznościach biwak jest prawdziwą przyjemnością - wzdłuż rzeki znajduje się wiele miejsc, na których można rozbić namiot. Na szlaku sprawdzą się zarówno jedynki, dwójki jak i kanadyjki. Infrastruktura turystyczna na szlaku jest bardzo rozbudowana.

Więcej informacji na temat spływów kajakowych Brdą dostępnych jest na stronie https://www.splywy.pl/brda/.

Data publikacji: 2018-06-19 | Liczba wyświetleń: 1433