Spotkanie z historią w Dubrowniku

Nazwa Dubrownik odnosi się do miasta i portu znajdujących się nad Morzem Adriatyckim w Dalmacji, południowej części Chorwacji.

Spotkanie z historią w Dubrowniku
fot. Mikolaj Cepil/shutterstock.com

Dubrownik w Chorwacji to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Nazwa Dubrownik odnosi się do miasta i portu znajdujących się nad Morzem Adriatyckim w Dalmacji, południowej części Chorwacji.

Burzliwe dzieje historyczne XX wieku odbiły się wyraźnie na tym znanym mieście, dlatego popularnym miejscem turystycznym Dubrownik stał się stosunkowo niedawno. Jednocześnie wydarzenia polityczne rozgrywające się na Bliskim Wschodzie jeszcze tak niedawno, dodały temu miejscu wyrazistości i zwiększyły zaciekawienie turystów interesujących się historią oraz jej wpływem na obyczajowość, kulturę i architekturę.

Dubrownik to miasto, które potrafi zachwycić szczególnie przybyszów chcących choć trochę zrozumieć wydarzenia, jakie rozgrywały się w nim w 1991 i 1992 roku. Widoki budowli, na których ówczesne wydarzenia pozostawiły widoczne znaki, wprowadzają turystów w stan przemyśleń i zadumy. Nie sposób jest zwiedzić Dubrownik nie czerpiąc choć trochę wiedzy na temat jego bogatej historii.

Zabytki, których w Dubrowniku jest całe mnóstwo, pochodzą jednak nie tylko z czasów najnowszych. Można tu obejrzeć fortyfikacje, liczne klasztory i pałace zbudowane w XV do XVIII wieku.

Główną atrakcją turystyczną Dubrownika jest tutejsze Stare Miasto, które może poszczycić się wpisaniem go na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W tym miejscu nie można pominąć głównej ulicy Starego Miasta, która nazywa się Stardun. Zachwyca ona przepięknym wyglądem kamienic oraz obleganym prawie cały czas przez rodzimych lub zagranicznych turystów deptakiem. Wokół Starego Miasta znajdują się imponujące mury obronne, o wysokości 25 i szerokości 6 metrów. Mur wiedzie wzdłuż brzegu morskiego i opatrzony jest ponad dwudziestoma basztami i bastionami. Poszczególne części fortyfikacji pochodzą z czasów od X do XV wieku. W Dubrowniku należy koniecznie zwiedzić pałace: Rektorów z XV wieku, w którym obecnie znajduje się muzeum oraz Sponza z XIV-XV wieku, zaadaptowanego obecnie na archiwum Dubrownickie. Nie można przejść także obojętnie obok licznych klasztorów i kościołów pochodzących z różnych okresów architektonicznych i razem współgrających, tworząc niezapomnianą atmosferę miasta. Wśród nich znajdują się: klasztor franciszkański w stylu gotyckim zbudowany w XIV wieku, gotycki klasztor Dominikanów z XV wieku, kościół św. Spasa, czyli Zbawiciela zbudowany w stylu renesansowym z 1520 roku oraz kościół barokowy św. Błażeja z ok. 1700 roku. Warto zobaczyć także zabytkową Wielką Studnię Onofria, budowaną w latach 1438-1444.

Atrakcją turystyczną pozostaje także swobodny dostęp do Morza Adriatyckiego. Dubrownik położony jest nad samym morzem, postawiona na niskich skałach wybrzeża fortyfikacja zdaje się jakoby wynurzać z wód Adriatyku. Ogromny port niezmiennie pozostaje jedną z głównych atrakcji turystycznych tej części Chorwacji.

Nie brakuje tu także przepięknych plaż, częściej skalistych aniżeli piaskowych. Krajobraz morza oraz rozsianych po mim mniejszych i większych skalistych lub roślinnych wysp zachwyca każdego przybysza.

Data publikacji: 2019-11-03 | Liczba wyświetleń: 1159