W jaki sposób płacić za granicą?

Każda zagraniczna podróż niesie ze sobą podstawową kwestię dotyczącą wyboru sposobu płatności w obcym państwie.

W jaki sposób płacić za granicą?
fot.

Każda zagraniczna podróż niesie ze sobą podstawową kwestię dotyczącą wyboru sposobu płatności w obcym państwie. Obecnie do wyboru mamy szeroką gamę opcji, ale tylko jedna z nich jest tą najbezpieczniejszą, bez względu na indywidualne preferencje turysty oraz miejsce pobytu.

Płatności za granicą

Dziś na terenie wszystkich państw turystycznych funkcjonują ogólnodostępne bankomaty, które najłatwiej będzie znaleźć w głównych, większych miastach danego kraju. Bankomaty najczęściej znajdują się w placówkach banków, okolicach dużych sklepów czy na rogach ulic. Akceptują one większość kart kredytowych i debetowych, takich jak MasterCard czy Visa. Korzystamy z nich na co dzień, wobec czego naturalnie wydają nam się najwygodniejszą formą płatności. Nie jest to niestety reguła, która mogłaby również sprawdzić się na terenie kraju obcego dla naszego rachunku bankowego.

Opłać rachunki gotówką

Mimo nieustannego rozwoju technologii w kwestiach płatności (bankomaty, płatności zbliżeniowe kartą, płatności telefonem, chipami itp.), nadal najczęściej polecaną i jednocześnie najbardziej bezpieczną formą pozostaje gotówka. Zakupienie odpowiedniej ilości waluty jeszcze przed wyjazdem za granicę oszczędzi turyście problemów związanych z brakiem możliwości zapłatą w formie bardziej „nowoczesnej”. Nie każdy punkt sprzedaży akceptuje bowiem płatności kartą. Gotówka umożliwi nam opłacenie rachunków zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych wioskach, w każdym kraju, ponieważ nadal jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem płatności. Dodatkowo, unikniemy często horrendalnie wysokich opłat związanych z przewalutowaniem, które banki regularnie nakładają na użytkowników kart. Wymienioną gotówkę możemy również umieścić w kilku miejscach, takich jak portfel, kieszenie, walizka, a nawet buty czy skarpety na czas podróży – w ten sposób w razie zagubienia bagażu, dokumentów lub obrabowania, nadal będziemy mieli jakąś część gotówki, co w przypadku utraty tylko jednej jedynej posiadanej karty byłoby niemożliwe. Jeżeli nie możemy odebrać gotówki osobiście w kantorze wymiany walut, najbardziej profesjonalne punkty powinny zapewnić nam dostawę waluty kurierem.

Wspólny problem, który pojawia się niezależnie od wybranego sposobu płatności, to dostępność konkretnej waluty. Nie stanowi to jednak kłopotu dla Kantoru wymiany walut Tavex, który w swojej ofercie posiada ponad 50 zawsze dostępnych od ręki walut, również tych najbardziej egzotycznych.

Data publikacji: 2018-08-21 | Liczba wyświetleń: 1426