Zalew Wiślany - Kanał Elbląski

Ta niezwykła i unikalna na skalę światową budowla hydrotechniczna łączy kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym.

Ta niezwykła i unikalna na skalę światową budowla hydrotechniczna łączy kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Kiedy ziemie te znajdowały się pod zaborem pruskim, poza wędrującymi wydmami na Mierzei Kurońskiej i wspaniałym Zamkiem Krzyżackim w Malborku, Kanał Elbląski stanowił wschodniopruską dumę. Kanał ten był marzeniem kupców i żeglarzy, gdyż jego budowa pozwoliła na skrócenie szlaku kupieckiego nawet pięciokrotnie. Twórcą tej wspaniałej budowli był Georg Jacob Steinke, syn mistrza portowego i kupca z Piławy.

Kanał Elbląski należy do siedmiu cudów Polski m.in. tuż obok Kopalni w Wieliczce, Zamku w Malborku czy Katedry na Wawelu. Cała oryginalność obiektu polega na pokonywaniu 100 - metrowej, naturalnej różnicy poziomów za pomocą charakterystycznych śluz i pochylni. Pochylnie to szynowe tory transportujące statki wycieczkowe suchym lądem. Szynowe mechanizmy napędzane są siłą przepływu wody.

Kanał Elbląski ma długość 82 km. Różnica poziomu Kanału ma długość 9,6 km. Statek pokonuje to za pomocą pięciu pochylni. Aby statek mógł poruszać się po szynach, dno kanału przy dopływie do pochylni podniesiono o 2 metry. Statek wpływa na zanurzony w wodzie wagonik, który torami przemierza trasę lądem. Atrakcyjność kanału nie skupia się tylko na pochylniach, gdyż na kanale funkcjonują cztery śluzy komorowe, jazy, kanały ulgowe i wrota bezpieczeństwa. Pływające statki wycieczkowe zabierają na swój pokład ponad 60 turystów.

Teren dookoła kanału to dziewicza, znajdująca się pod ochroną przyroda. Jej niepowtarzalne uroki i malowniczy krajobraz można podziwiać z pokładu statku płynącego wśród falujących traw. Te wyjątkowe walory przyrodnicze podziwiają co roku tysiące turystów. Na szczęście pomimo tak licznych odwiedzin, nie ma zagrożenia dewastacji tego terenu.

Data publikacji: 2009-08-08 | Liczba wyświetleń: 2888