Fontanny w Poznaniu – mitologia w miejskim wydaniu

Fontanny w Poznaniu – przedstawiamy te najbardziej efektowne, które mają za sobą wspaniałą historię.

Fontanny w Poznaniu – mitologia w miejskim wydaniu
fot.

W Poznaniu atrakcji i zabytków jest pod dostatkiem. Nie brakuje ani wspaniałej architektury, ani multimedialnych atrakcji takich jak brama Poznania ICHOT, ani nawet pomników przyrody. Miasto ma jednak do zaprezentowania jeszcze inne ciekawe obiekty. Należą do nich fontanny – przedstawiamy te najbardziej efektowne, które mają za sobą wspaniałą historię.

W średniowieczu na poznańskim rynku umiejscowiono cztery publiczne studnie, które następnie zostały ozdobione rzeźbami. Najstarsza informacja na ten temat pochodzi z 1568 roku – wtedy to zamówiono drewniane figury lwa i jelenia, przeznaczone do studni przed ratuszem oraz kamienicą nr 54 na Starym Mieście. Poznań w XVII wieku posiadał już cztery studnie ozdobione drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi Apolla, Jowisza, Marsa i Neptuna. Sieć hoteli AccorHotels przedstawia historię najbardziej znanych fontann w Poznaniu.

Fontanny w Poznaniu – co obecnie oglądamy?

Tylko jedna z fontann w Poznaniu – Prozerpiny – przetrwała w swoim oryginalnym kształcie. Pozostałe trzy fontanny zrekonstruowano w latach 20022005 dzięki działaniom Unii Wspólnego Inwestowania i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Fontanny powstały na miejscu starych studzienek stojących od 1615 r. w narożnikach poznańskiego rynku. Niestety nie zachowały się żadne źródła ikonograficzne, które przybliżałyby wygląd studzienek. Wiadomo, że oryginalne fontanny zniknęły ze Starego Rynku pod koniec XIX wieku, najprawdopodobniej z powodu nietrwałości ich materiału – drewna.

W 2002 roku jako pierwszą zrekonstruowano studzienkę Apolla, w 2004 – fontannę Neptuna, a jako ostatnią, w 2005 roku, odsłonięto fontannę Marsa.

Fontanna Prozerpiny

Barokowa rzeźba z piaskowca jest umiejscowiona przed frontem ratusza na Starym Rynku. Łączy się z basenem ozdobionym herbem Poznania oraz płaskorzeźbami przedstawiającymi cztery żywioły. Pośrodku przedstawiona została scena z mitologii – porwanie Prozerpiny przez Plutona. Autorem rzeźby powstałej w latach 1758–1766 jest Augustyn Schöps. Jako jedyna rzeźba na rynku zachowała się w swojej historycznej formie. W latach 90. została odrestaurowana.

Fontanna Apolla

Odsłonięta w 2002 roku rzeźba stoi w południowo-wschodnim rogu Starego Miasta w Poznaniu u wylotu ulic Świętosławskiej i Wodnej. Jej autorem jest Marian Konieczny. Ośmioboczną studnię wykonano z piaskowca, natomiast figura Apolla na cokole została zrobiona z brązu. Obecna wersja została oczywiście odtworzona, natomiast mieszkańcy Poznania mogli oglądać tę fontannę już w XVII wieku.

Fontanna Neptuna

Znajduje się w południowo-zachodnim rogu Starego Rynku, u ujścia ulic Paderewskiego oraz Szkolnej. Została zaprojektowana przez Marcina Sobczaka. Stoi w miejscu, gdzie kiedyś działały jatki (czyli kramy) rybne, dlatego nazwano ją na cześć rzymskiego boga wody. Na rzeźbie uwieczniono Neptuna z jego żoną Amfitrytą i synem Trytonem.

Fontanna Marsa

Fontanna mieści się w północno-zachodnim rogu Starego Rynku, u wylotu ulicy Rynkowej. Odsłonięto ją jako ostatnią, a jej projekt został wybrany drogą konkursową – autorem został poznański rzeźbiarz Rafał Nowak, a fundatorami byli Wanda i Romuald Szperlińscy. Rzeźbę odlano z mosiądzu. Charakterystycznym elementem tej fontanny jest nisko osadzona, ośmioboczna cembrowina wykonana z piaskowca.

AccorHotels zachęca do wizyty w Poznaniu. Hotele zlokalizowane w Centrum oraz blisko Starego Miasta zapraszają spragnionych odpoczynku po zwiedzaniu. Atrakcji w Poznaniu jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Tagi: Poznań

Data publikacji: 2017-10-31 | Liczba wyświetleń: 2172