Największe wodospady świata

Poznaj listę przedstawiającą największe (najwyższe) wodospady świata.

Salto Angel - najwyższy wodospad na świecie
fot. Alice Nerr /shutterstock.com

Wodospady budzą w nas wiele różnych emocji - ich porażające piękno zapiera dech w piersiach, lecz jednocześnie przeraża nas ich potęga, która uświadamia nam naszą małość wobec sił przyrody. Wodospady spotyka się w górnych odcinkach biegu rzek - są to pionowe spady wody rzecznej przecinające warstwę skał. Każdy, kto widział w swoim życiu takie zjawisko na pewno obserwował je z dużym podziwem - jednak najbardziej niezwykły widok stanowią największe wodospady świata. Dla nich można przemierzyć tysiące kilometrów, ponieważ są warte tego, by zobaczyć je chociaż raz w ciągu życia. Huk spadającej wody w rejonie największych wodospadów świata nie daje się porównać z niczym innym i pozostaje w pamięci na długo.

Wodospad Cataratas las Tres Hermanas

Trzeci pod względem wysokości jest peruwiański wodospad Cataratas las Tres Hermanas, położony w regionie Ayacucho. Cataratas las Tres Hermanas, czyli Trzy Siostry, zawdzięcza swoją nazwę temu, że składa się on z trzech poziomów. Składający się w sumie z pięciu opadających strug wody wodospad jest położony w przepięknej okolicy, a wspaniałą jego oprawę stanowią bardzo wysokie drzewa, który go gęsto otaczają. Wysokość usytuowanego w niedostępnym obszarze dżungli Cataratas las Tres Hermanas to 914 m.

Wodospad Tugela

Na drugim miejscu listy największych wodospadów świata znajduje się najwyższy wodospad Afryki. Tugelę można zobaczyć w trakcie wyprawy do RPA. Wodospad na rzece o tej samej nazwie składa się z pięciu stopni, których łączna wysokość jest o 34 metry większa od wysokości Cataratas las Tres Hermanas. Rzeka Tugela wypływa z Gór Smoczych, które stanowią cześć Wielkiej Krawędzi i przebiegają równolegle do Wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

Najwyższy wodospad świata - Salto Angel

Najwyższy wodospad świata zobaczymy, odwiedzając Wenezuelę. Wysokość Salto Angel, który jest uważany także za najpiękniejszy wodospad na naszej planecie, to aż 979 m. Wody tego niezwykłego wodospadu wpływają do Río Churún, czyli dopływu rzeki Caroni. Ciekawostką jest to, że ten wodospad został odkryty dopiero w 1935 roku - jego odkrywcą był James Angel. Wysokość wodospadu została ustalona dopiero czternaście lat po jego odkryciu - czasami niektóre źródła podają, że jest on nieco wyższy.

Inne wysokie wodospady, o których warto pamiętać

Na czwartym miejscu wśród najwyższych wodospadów na świecie, znajduje się Olo‘upena, czyli wodospad godny zobaczenia podczas wycieczki po Stanach Zjednoczonych. Liczy on równe 100 m wysokości. Nieco niższy, bo liczący 4 metry mniej, jest położony w Peru Catarata Yumbilla. Niewątpliwie Peru jest jednym z tych krajów, do których koniecznie trzeba się udać, jeśli chce się zobaczyć największe i najbardziej malownicze wodospady świata - warty naszej uwagi jest tutaj także wodospad Gocta. Również Norwegia zalicza się do miejsc wartych odwiedzenia, gdy jest się ciekawym widoków olbrzymich wodospadów. Znajdują się tu trzy kolejne wodospady, które imponują swoją wysokością. Są to Kjelfossen, Ramnefjellsfossen oraz Mongefossen.

Data publikacji: 2015-10-23 | Liczba wyświetleń: 3903