Podziwiaj Wrocław z najciekawszych punktów widokowych

Stolica Dolnego Śląska zachwyca swoją miejską panoramą. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych punktów widokowych we Wrocławiu.

Podziwiaj Wrocław z najciekawszych punktów widokowych
fot.

Stolica Dolnego Śląska zachwyca swoją miejską panoramą. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych punktów widokowych we Wrocławiu, dzięki którym możesz podziwiać miasto z niecodziennej perspektywy.

Z góry widać jak na dłoni, jak pięknie położony jest Wrocław – Odra, tworząca urokliwe wyspy i zatoki, z lotu ptaka prezentuje się zachwycająco. Strzeliste wieże gotyckich budowli wybijają się ponad morzem czerwonych dachów kamienic. Podróż szlakiem wrocławskich punktów widokowych to świetny pomysł na wycieczkę tematyczną. Zatrzymaj się w jednym z hoteli we Wrocławiu i rozpocznij podniebne zwiedzanie miasta.

1. Mostek Pokutnic

Mostek pokutnic to kładka między dwiema wieżami kościoła Marii Magdaleny, co czyni go jednym z najciekawiej położonych punktów widokowych Wrocławia. Powstanie kościoła datuje się na wiek XIV, natomiast same wieże wybudowano w II połowie następnego stulecia.

Nazwa Mostku Pokutnic pochodzi legendy o rozwiązłych kobietach, których dusze miały błąkać się po kładce. Była to kara za to, że poświęcały czas na zabawę, zamiast zajmować się domem i wychowaniem dzieci.

Wejście na Mostek Pokutnic jest czynne przez cały rok. W wieży nie ma windy, dlatego aby zobaczyć piękną panoramę Wrocławia, trzeba przygotować się na pokonanie aż 247 stopni! Warto podjąć ten wysiłek, bo dzięki temu można podziwiać miasto z wysokości 45 metrów.

2. Wieża widokowa archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela

97-metrowa wieża to część jednego z najważniejszych kościołów archidiecezji wrocławskiej. Wybudowana w XIV wieku archidiecezja prezentuje styl gotycki z elementami renesansowymi i barokowymi (ze względu na częste modernizacje budynku na przestrzeni wieków). Wiosną 1945 roku, podczas oblężenia Wrocławia archikatedra została zniszczona. Budynek odbudowywano do końca lat 60.

Wieża widokowa jest czynna dla zwiedzających od czerwca do września i można dostać się na nią windą.

3. Wieża widokowa kościoła Garnizonowego

Bazylika pw. św. Elżbiety, nazywana Farą Elżbietańską lub kościołem Garnizonowym, przez wiele stuleci była najwyższą budowlą na Śląsku i jedną z najwyższych na świecie (w XV w., kiedy osiągnęła wysokość 130 m). Najokazalszym elementem bazyliki jest majestatyczna wieża, obecnie mierząca ponad 90 m i stojąca na murach o grubości prawie 3 m.

Znajdujący się na 75 metrze wieży taras widokowy otoczony jest piękną kamienną balustradą. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji – w sąsiedztwie rynku – z tarasu można podziwiać rozległą panoramę Wrocławia i jego okolic, a w pogodne dni nawet Śnieżkę.

Wieża widokowa czynna jest od początku kwietnia do końca października. Na punkt widokowy prowadzi 300 stopni schodów.

4. Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Należąca do bryły gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego Wieża Matematyczna liczy 42 metry wysokości. Widok z punktu rozpościera się na Stare Miasto i Wyspę Słodową. Na tarasie wieży znajdują się rzeźby autorstwa Franza Mangoldta, przedstawiające alegorie czterech nauk. Na pierwszym piętrze budynku znajdują się wystawy czasowe, a na drugim stała ekspozycja poświęcona astronomii (niegdyś mieściło się tu obserwatorium astronomiczne).

Zwiedzanie wieży należy rozpocząć od zachodniego wejścia do budynku. W ramach zakupionego biletu można zwiedzić Wieżę Matematyczną, Aulę Leopoldyńską, Oratorium Marianum oraz wystawę Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

5. Punkt widokowy Sky Tower

Chyba najbardziej spektakularny punkt widokowy Wrocławia zlokalizowany jest na 49 piętrze wieżowca Sky Tower. Z wysokości około 200 metrów roztacza się widok na wszystkie strony miasta. Na miejscu dostępne są lornetki, dzięki którym można przyjrzeć się dokładniej różnym zakątkom Wrocławia. Ze Sky Tower można dostrzec masyw Ślęży oraz Sudety, a przy dobrej widoczności da się zobaczyć także oddaloną o 100 km Śnieżkę.

Na najwyżej położony punkt we Wrocławiu można wjechać szybkobieżną windą, która porusza się z prędkością około 4 m/s. Bilety wstępu są dostępne w Punkcie Sprzedaży Biletów na terenie Galerii Handlowej. Na pół godziny przed zamknięciem można zwiedzić punkt za darmo.

 

Zarezerwuj nocleg w hotelach z sieci AccorHotels i podziwiaj różne zakątki polskich miast.

Data publikacji: 2018-06-14 | Liczba wyświetleń: 2256