Atrakcje turystyczne Czorsztyna

Czorsztyn znany jest z rezerwatu przyrody, który otacza ruiny zamku. Czorsztyn to również Jezioro Czorsztyńskie, które jest świetnym miejscem do wypoczynku i rekreacji dla przybywających w ten malowniczy region turystów.

Ruiny zamku w Czorsztynie
fot. By Drooo (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Czorsztyn znany jest z rezerwatu przyrody, który otacza ruiny zamku. Czorsztyn to również Jezioro Czorsztyńskie, które jest świetnym miejscem do wypoczynku i rekreacji dla przybywających w ten malowniczy region turystów. Tak prezentuje się obecnie Czorsztyn, będący jedną z najpopularniejszych miejscowości położonych u stóp Pienin. Jezioro i bliskość gór sprawiają, że każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w Czorsztynie? Co warto zobaczyć w jego najbliższej okolicy?

Czorsztyn to przede wszystkim zamek, z którym nieodłącznie związane były dzieje wsi. Już w XIII wieku istniała tu ważna budowla obronna, jednak w czasach Kazimierza Wielkiego w szczególny sposób zadbano o wzmocnienie tej twierdzy. Powodem była przede wszystkim bliskość granicy z Węgrami. Ta potężna warownia została jednak zniszczona w 1790 roku. Nie przez obce wojska, ale przez uderzenie pioruna. Pożar sprawił, że zamek zmienił się w malowniczą ruinę i w takim stanie pozostaje do dnia dzisiejszego. Dziś są one jedną z największych atrakcji w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego. Można pospacerować po ruinach, można również zwiedzić tutejsze wystawy opowiadające o losach zamku i jego burzliwej przeszłości. Warto przyjrzeć się dokładniej otaczającej zamek przyrodzie. Cenna roślinność sprawiła, że to malownicze wzgórze zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody.

Inną atrakcją jest piękny widok, który z zamkowych ruin rozciąga się na samo Jezioro Czorsztyńskie, jak i znajdujący się po drugiej stronie tego zbiornika zamek w Niedzicy. Widać stąd również pienińskie szczyty, a przy lepszej widoczności także Tatry. Samo Jezioro Czorsztyńskie do zbiornik nie tylko malowniczy, ale świetnie nadający się do uprawiania sportów wodnych. Liczne przystanie i ośrodki wypoczynkowe zaczynają wyrastać nad jego brzegami niczym grzyby po deszczu. Sportu wodne są tu coraz bardziej popularnie, nic więc dziwnego, że można stosowny sprzęt wypożyczyć w licznych punktach. Jezioro to jest również pięknym elementem krajobrazu. Pobliska zapora w Niedzicy to kolejna ciekawostka na Dunajcu. Warto dodać, że przy tej zaporze działa elektrownia wodna. Nad Jeziorem Czorsztyńskim inną atrakcją jest skansen – Osada Turystyczna "Czorsztyn". Na jego terenie zgromadzono ciekawe zabytki miejscowej, drewnianej architektury (pensjonaty, piwniczki, chałupy) pochodzące z miejscowości zalanych podczas tworzenia Jeziora.

Tagi: atrakcje turystyczne Pieniny jezioro Czorsztyńskie zamek w Czorsztynie Czorsztyn zapora w Niedzicy

Data publikacji: 2015-11-07 | Liczba wyświetleń: 2303