Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy

Podczas pobytu w Pieninach oprócz wędrówek po górach i wspaniałych krajobrazów mamy też możliwość zobaczenie dwóch słynnych zamków.

Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie to dziś ruiny, jednak są one wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Dunajec przepływa tuż pod zboczem skał, na których znajduje się zamek, dlatego widok z jego murów jest niesamowity. Zamek w Czorsztynie to stary zamek gotycki z czternastego wieku, rozbudowany później w czasach Kazimierza Wielkiego. Zamek w Czorsztynie leży na słynnym Szlaku Orlich Gniazd i stanowi wraz z zamkiem w Niedzicy jeden z jego najważniejszych punktów. Z zamkiem tym związane są liczne legendy, dotyczące słynnych polskich bohaterów czy królów - między innymi są one związane z Bolesławem Wstydliwym, który miał się w nim ukrywać przed Tatarami, a także ze świętą Kingą. Wzmianki historyczne świadczą o obecności na zamku takich postaci jak królowie Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Ludwik Węgierski czy królowa Jadwiga. Zamek w Czorsztynie był ważną rezydencją do czasów siedemnastego wieku. Walki o tron Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II Sasa spowodowały jego częściowe zniszczenie, związany z najazdem Kozaków na górską warownię. Później dołączył do tego pożar wywołany przez uderzenie pioruna. Dziś stanowi on ważną atrakcję całego regionu i jest chętnie odwiedzany przez licznych turystów. Stanowi również o tym bliskość innych atrakcji, takich jak przełom Dunajca czy zamek w Niedzicy. Zdecydowanie warto się tam udać.

Zamek w Niedzicy

Niedzica to miejscowość bardzo często mylona z Nidzicą. W przeciwieństwie jednak do tej miejscowości położonej w pobliżu Olsztyna, Niedzica znajduje się na południu naszego kraju, w przepięknych górach Pieninach. Obie miejscowości mają jednak ważny punkt wspólny. W obu mianowicie znajdują się dawne zamki, bardzo chętnie odwiedzane przez polskich turystów. O ile w Nidzicy znajduje się zamek krzyżacki, zamek w Niedzicy to już typowo polski, średniowieczny zamek. Zamek w Niedzicy leży na słynnym Szlaku Orlich Gniazd - jako jego część stanowi fragment szlaku na spółkę z pobliskim zamkiem w Czorsztynie. Oba zamki położone są nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pobliżu przełomu Dunajca. Jest to zatem region wyjątkowo atrakcyjny dla turystów z wielu powodów. Należy do nich również wyjątkowy urok tutejszych gór, czyli Pienin, które są znacznie mniej uczęszczane niż Tatry, jednak nie mniej piękne. W porównaniu do zamku w Czorsztynie, z którego zostały jedynie ruiny, zamek w Niedzicy jest świetnie zachowany. Niezwykły urok ma nie tylko sylwetka zamku oglądana znad jeziora Czorsztyńskiego, ale również jego dziedziniec. Zamek w Niedzicy znany jest ze swojej kariery telewizyjnej - kręcone były na nim między innymi sceny do serialu „Janosik” oraz filmu „Wakacje z duchami”. Jest on również miejscem akcji książki przygodowej „Ciotka, licho i niedzickie zamczycho”. Nic dziwnego - ma w sobie coś, co przyciąga do niego ludzi, zaś jego otoczenie idealnie nadaje się do rozbudzania wyobraźni. Zamek w Niedzicy obok zamku w Czorsztynie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji regionu Pienin. Opiekę nad nim sprawują władze Pienińskiego Parku Narodowego. Co interesujące, zamek w Niedzicy wzniesiony został pierwotnie przez Węgrów - dopiero później znalazł się w rękach polskich. I bardzo dobrze, bo wizyta na tym zamku należy do wielkich przyjemności. Zdecydowanie warto odwiedzić go przy okazji wędrówek po pienińskich szczytach lub wycieczki na spływ przełomem Dunajca. Pozostaje nam tylko polecić zamek w Niedzicy na wakacyjną wycieczkę.

Tagi: Pieniny zamek w Niedzicy zamek w Czorsztynie

Data publikacji: 2015-09-30 | Liczba wyświetleń: 2855