Atrakcje turystyczne w Pieninach

Liczba atrakcji i ciekawych miejsc jaka czeka na turystów w Pieninach jest naprawdę imponująca.

Pieniny, atrakcje turystyczne
fot. WDG Photo/shutterstock.com

Pieniny zdecydowanie ustępują popularnością sąsiednim Tatrom. Bardziej znane i popularne są również wysunięte dalej na wschód Bieszczady. Warto jednak pojechać w Pieniny i poznać jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Liczba atrakcji i ciekawych miejsc jaka czeka na turystów w Pieninach jest naprawdę imponująca.

Spływ przełomem Dunajca

Magnesem ściągającym największą liczbę turystów w ten region naszego kraju jest sławny spływ przełomem Dunajca. Ta najważniejsza atrakcja turystyczna Pienin, która przyciąga także wielu turystów spoza granic Polski. Dunajec to też świetne miejsce do uprawiania kajakarstwa oraz wędkarstwa. Najbardziej znane miejscowości położone nad Dunajcem to: Nowy Targ, Łopuszna, Dębno, Czorsztyn, Niedzica, Szczawnica, Krościenko, Nowy Sącz, Rożnów, Czchów, Melsztyn, Tropie, Zakliczyn, Kurów, Stary Sącz, Łącko, Maszkowice, Lusławice, Wojnicz, Żabno, Niedomice, Wierzchosławice. Najważniejszą jego częścią jest przełom na odcinku między Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą. Ta wspaniała rzeka zachwyci każdego turystę, szczególnie wielkie wrażenie sprawia jesienią. Dunajec w charakterystyczny sposób niczym nitka oplata góry co najlepiej zaobserwować można z Sokolicy.

Sokolica

Sokolica choć nie należy do najwyższych szczytów (747 metrów nad poziomem morza), należy do najbardziej znanych miejsc w Pieninach a nawet w całym kraju. Największy atut tego miejsca to genialna panorama na okolicę i fantastyczny widok na przełom Dunajca. Z Sokolicy dojrzymy również inne znane szczyty tego pasma górskiego takie jak Trzy Korony, Ostry Wierch oraz Góra Zamkowa. Charakterystycznym i najczęściej fotografowanym elementem Sokolicy jest reliktowa - Kinga Pienińska. Na Sokolicę najszybciej dotrzemy niebieskim szlakiem ze Szczawnicy, skąd czeka nas nieco ponad godzinny spacer. Niewiele pod względem popularności Sokolicy ustępuje najwyższy szczyt Pienin - Trzy Korony (982 metry nad poziomem morza). Nazwa jest nieco myląca ponieważ partię szczytową tworzy pięć szczytów, są to: Okrąglica (najwyższa), Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica. Trzy Korony to rewelacyjny punkt widokowy nie tylko na Pieniny ale również na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce oraz Beskid Żywiecki.

Wąwóz Hamole

W miejscowości Jaworki koło Szczawnicy znajduje się kolejna wspaniała atrakcja turystyczna Pienin - Wąwóz Homole. Dnem wąwozu płynie kryształowo czysta woda potoku Kamionka. Potok jest niezwykle malowniczy a w jego korycie występują liczne głazy. Od 1963 roku Wąwóz Hamole jest rezerwatem przyrody.

Pieniński Park Narodowy

Wszystkie najważniejsze atrakcje Pienin znajdują się na terenie Pienińskie Parku Narodowego. Należy on do najstarszych w Polsce, istnieje bowiem od 1932 roku. Jako ciekawostkę można odnotować fakt, że ma najwyższy wśród wszystkich polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Niewątpliwie ten fakt świadczy o jego popularności i atrakcyjności. Ważne atrakcje parku oprócz już wymienionych to Zamek w Czorsztynie oraz Zamek w Niedzicy.

Tagi: Szczawnica Dunajec Krościenko Sokolica Trzy Korony zamek w Niedzicy zamek w Czorsztynie Pieniński Park Narodowy spływ przełomem Dunajca Czorsztyn Niedzica Ostry Wierch Góra Zamkowa Kinga Pienińska Wąwóz Hamole

Data publikacji: 2008-07-03 | Liczba wyświetleń: 16187