Przewodnik turystyczny po Zakopanem

Zakopane jest miejscem oferującym każdemu moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Atrakcje turystyczne Zakopanego
fot. pixabay.com

Zakopane jest bardzo często określane mianem polskiej stolicy Tatr. Okrzyknięto je w ten sposób przede wszystkim dlatego, że oprócz oczywistego faktu bycia tętniącym życiem i folklorem przepięknym miejscem pełnym klimatu, rozrywek i doskonale rozwiniętej bazy noclegowej, znajdują się właśnie w Zakopanem początki większości szlaków turystycznych. Obecnie miasto daje możliwość bezpośredniego lub też pośredniego, za pomocą minibusów, autobusów a nawet wypożyczanych samochodów dorożek i sań, poruszania się po niektórych szlakach. Z pewnością natomiast piesze po nich wędrówki gwarantują nie tylko dobrą zabawę ale również możliwość podziwiania widoków unikatowych i jedynych w swoich rodzaju, mamy tylko jedne Tatry i dla większości znawców przyrody dają one możliwość poznania wielu niezwykłych okazów przyrody, charakterystycznych właśnie dla Tatr i ich okolic.

W Zakopanem szlaki turystyczne dzielone są ze względu na różnego rodzaju możliwości. Przede wszystkim tras dzieli się na te, które pokonujemy pieszo, trasy wiodące po szlakach rowerowych, są również miejsca, do których część odległości pokonać można dzięki autobusowi. Wśród najbardziej popularnych szlaków turystycznych znajdują się przede wszystkim: Dolina Kościeliska, dolina Chochołowska, Dolina Pięciu Stawów, Orla Perć, Dolina Gąsienicowa oraz Dolina Białego. Oczywiście można z Zakopanego rozpocząć wędrówkę również do innych pięknych miejsc takich jak Dolina Rybiego Potoku czy Dolina Olczyska.

Dolina Kościeliska uznawana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Niewątpliwie podążanie szlakiem wiodącym ku niej sprawia wiele przyjemności i obfituje w wiele atrakcji. Na szlaku możemy na przykład zwiedzić udostępniona do zwiedzania Jaskinię Mroźną. Zobaczyć można również (niestety bez możliwości wejścia do środka) Jaskinię Raptawicką i Jaskinię Mylną. Można również zobaczyć pozostałości po dawnych kopalniach, z których właśnie w tej dolinie wydobywano między innymi miedź i srebro.

Dolina Chochołowska z kolei jest największą doliną jaką możemy zobaczyć w Tatrach Zachodnich. Zdecydowanie najbardziej znanym elementem podróżowania tą trasą, oprócz wyjątkowej roślinności jest schronisko, w którym kiedyś przebywał Jan Paweł II, wielki miłośnik gór. Do dziś znajduje się tam tablica upamiętniająca właśnie tą wizytę.

Szlak prowadzący do Doliny Białego jest szczególnie interesujący, gdyż schodzimy do niej praktycznie z centrum Zakopanego. Możemy nie tylko udać się tam na spacer, warto zwrócić uwagę na przepiękne wodospady, które tworzy potok, wzdłuż którego prowadzi szlak. Jeśli zapuścimy się nieco dalej, możemy również zobaczyć ślepą jaskinię nazywaną przez górali Zbójecka Jama.

W Dolinie Gąsienicowej największą uwagę przykuwają licznie występujące mniejsze i większe stawy. Można stamtąd odbyć wiele wycieczek, gdyż Hala Gąsienicowa stanowi bazę startową na większość okolicznych szczytów. Jeśli ktoś pragnie przejść się szlakiem wymagającym dobrej kondycji, Orla Perć jest zdecydowanie dla niego. Szlak ten pełen jest specjalnych drabin i łańcuchów, gdyż ich brak całkowicie uniemożliwiłby turystom dostanie się gdziekolwiek. To szlak dla osób z doświadczeniem, które znają się chociaż trochę na wspinaniu po skałach. Szlak rozpocząć można z Kuźnic - Murowaniec lub z Kasprowego Wierchu.. Przejście całej trasy może zając blisko dziewięć godzin.

Dolina Pięciu Stawów to niezwykle malownicze miejsce, należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, zobaczyć tam można między innymi Wielki Staw, który jest najgłębszych jeziorem w całych tatrach. Jego głębokość to prawie osiemdziesiąt metrów. Poza jeziorkami zobaczyć tam możemy między innymi Wodo-grzmoty Mickiewicza a także przepiękny wodospad Siklawę.

W Zakopanem, podobnie jak wszędzie na terenach górskich, szlaki oznaczane są kilkoma kolorami, spośród których czerwone oznaczają szlaki główne, pełne pięknych krajobrazów, szlaki niebieskie wskazują na dłuższą odległość do pokonania, zielone i żółte oznakowanie oznacza krótkie trasy, często łączące, natomiast szlaki czarne- szlaki dojściowe krótkie.

Oczywistym wydaje się fakt, iż w tak niesamowitej miejscowości, jaką jest Zakopane nie można się nudzić. Jednak bez względu na to, jaki tryb życia prowadzimy, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Z pewnością jednak należy podkreślić, iż dla fanów aktywnego wypoczynku znaleźć tu można tak bogatą ofertę, iż wydaje się, że w czasie jednego wyjazdu nie sposób skorzystać ze wszystkich możliwości.

Zakopane dysponuje wieloma szlakami, które zwiedzić można na rowerach, do tego dochodzą również szlaki górskie, jeździeckie, wodne i narciarskie. Słowem każdy może odnaleźć tutaj dogodny sposób przemieszczania się dla siebie przy okazji podziwiając piękno i niewątpliwy urok okolicznej przyrody, zwłaszcza jeśli dostaniemy się na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się roślinność tak niezwykła, iż na jej temat od wieków rozpisywali się najwięksi poeci.

Fani sportów zimowych mogą w Zakopanem poczuć się jak w raju. Nawet, jeśli w danym sezonie natura poskąpiła tam śniegu, górale posiadają specjalny sprzęt, który produkuje sztuczny śnieg tak, b turyście mogli w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji turystycznych. Jazda na nartach, snowboardzie, sankach , wszystko to jest możliwe praktycznie dla każdego, kto pragnie zażywać aktywnego wypoczynku. W licznych szkołach nauki można wynająć instruktora, który dopasuje sposób nauki do możliwości a także wieku i doświadczenia każdego turysty dlatego nie warto się obawiać, jeżeli nigdy wcześniej nie jeździło się na nartach lub snowboard wzbudza w nas nieokreślony lęk pomieszany z fascynacją i chęcią nauki jazdy na nim. Narciarze mają zdecydowanie największe pole do popisu, gdyż na niektórych szlakach zaleca się aby snowboardziści pojawiali się tylko gdy są pewni swoich umiejętności. Szlaki narciarskie można podzielić na trzy grupy: podejściowe, zjazdowe i grzbietowe. Na wiele zjazdów dostać można się wyciągami i po dostaniu się na górę można do woli zjeżdżać i świetnie się bawić.

Aktywny wypoczynek to jednak nie tylko jazda na nartach. Góry i całe mnóstwo otaczającego nas szczególnie zimą śniegu to idealne warunki do zabaw śnieżnych. Zwłaszcza dla najmłodszych stanowi to nie lada atrakcję, gdyż jak mało kto maluchy potrafią docenić dobrą bitwę na śnieżki, do której często włączają rodziców. Lepienie bałwana, przejażdżka na sankach ciągniętych przez mamę czy tatę, to niezapomniane wrażenia dla dzieci, którym bardzo często wcale nie przeszkadzają zimowe mrozy. Latem warto pamiętać o możliwości podróżowania po Zakopanem i okolicy rowerami, istnieją również specjalne szlaki rowerowe, które obfitują wręcz w zapierające dech w piersiach widoki, krajobrazy, bogatą szatę roślinną i możliwość spotkania dzikich górskich stworzeń.

Jeżeli ktoś uwielbia spacery, w Zakopanem odnajdzie się bez problemu. Nigdzie bowiem nie ma chyba tak wieku szlaków dla turystów. Można nie tylko przechadzać się górskimi ścieżkami i przystawać na krótkie przerwy lub o to by móc na dłużej zapamiętać w swojej wyobraźni to, jak piękne są nasze góry. Wybranie pieszych szlaków to możliwość podziwiania jezior o przejrzystej wodzie, w niej zobaczyć można licznie występujące tam gatunki ryb. Nie da się ukryć, że tworzące się z spadających potoków małe wodospady są również atrakcją dość wyjątkową i charakterystyczną dla górskich szlaków. Do dyspozycji turystów są również niektóre jaskinie, do których można się udać by podziwiać cuda, jakie natura tworzyła przed tysiącami lat.

Zakopane jest miejscem bardzo chętnie wybieranym na wszelkiego rodzaju wycieczki. Wybieraj się tam nie tylko rodziny pragnące wypocząć w letnim czy zimowym sezonie. To również ogromna atrakcja dla dzieci, które przyjeżdżają tam na zielone szkoły i bynajmniej nie skupiają się plany tych wycieczek na odwiedzaniu kolejnych sklepów z pamiątkami. Dzieci mają okazję zapoznać się z wieloma okazami przyrody, które do tej pory mogły podziwiać tylko na filmach lub w podręcznikach do środowiska. To również przyjemna alternatywa dla obecnie panującego dość osiadłego trybu życia, przez który wiele dzieci dotyka problem otyłości. Zakopane jest miejscem idealnym dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek. Można tu nie tylko oddycha czystym górskim powietrzem i poczuć wiat halny na twarzy. Możliwości wypoczynku są tutaj wręcz niezliczone i gwarantują niezapomniane emocje.

Zakopane jest miejscem, w którym odnaleźć się może każdy turysta bez względu na to jaki sposób wypoczynku preferuje. Są tutaj licznie miejsca, w których podziwiać można bogactwo góralskiego folkloru, można spędzić wolny czas aktywnie śmigając po stokach lub zgłębiając tajemnice natury podczas pieszych wędrówek. Wielbiciele sportów górskich, w tym między innymi kolarstwa górskiego mogą również poczuć się tutaj jak w raju.

Wszystkie atrakcje, jakie oferuje Zakopane dostosowane są do wieku odwiedzających, ich zainteresowań a także tego, jak wiele chcą zobaczyć. W centrum miasta wynająć można przewodnika, który oprowadzi nas po najciekawszych i niewątpliwie godnych obejrzenia miejscach. Z pewnością umili on nam również wycieczkę licznymi opowieściami, anegdotami a nawet góralskimi legendami, których wbrew pozorom jest naprawdę bardzo dużo.

Odwiedzając Zakopane nie można ominąć Krupówek. Ta główna ulica miasta licząca sobie ponad 1000 metrów wzbudza prawdziwy podziw już od wielu lat wśród turystów z całego świata. Oczywiście wzdłuż ulicy znaleźć można liczne karczmy, ośrodki noclegowe ale warto zauważyć, iż niektóre z nich takie, jak Hotel Kasprowy Wierch, który jest niemałą atrakcją turystyczną, całkiem niedaleko znajduje się neoromanski kościół oraz Muzeum Tatrzańskie, które cieszy się tak wielką popularnością, że czasem wydaje się, że zwiedzający mogliby wypełnić po brzegi cały obszar muzeum. Na poszczególnych wystawach podziwiać można wyjątkowe okazy przyrodnicze, roślinność charakterystyczną dla Tatrzańskiego Parku narodowego. Niewątpliwie niemałą atrakcją jest również możliwość zobaczenia wypchanych zwierząt dzięki czemu zwłaszcza najmłodsi odwiedzający mogą zobaczyć z bliska jak wygląda kozica, świstak czy prawdziwy niedźwiedź. W Muzeum Tatrzańskim pojawiają się ponadto wystawy czasowe, które podziwiać można w określonym czasie. Wśród najciekawszych znajduje się między innymi wystawa etykiet z motywami górskimi, wystawy fotograficzne a także te na których zobaczyć można artystyczne wizje gór i okolicznych krajobrazów.

Przechadzając się po Krupówkach dotrzeć można na plac pod Gubałówką, gdzie znajduje się jedno z większych targowisk. Można tam nabyć nie tylko prawdziwy góralski kożuch czy ciupagę ale również spróbować swoich sił w takich grach jak trzy karty lub trzy kubki.

Ostatnimi czasy niewątpliwą atrakcją turystyczną stały się skocznie narciarskie. Dzieje się to oczywiście za sprawą popularności tej dziedziny sportu, którą zapoczątkował swoimi sukcesami Adam Małysz. Wielka Krokiew imienia Stanisława Marusarza jest bardzo chętnie oglądana przez turystów. W czasie zaś zawodów narciarskich wzdłuż skoczni ustawia się tak wielu fanów skoków narciarskich, że aby mieć możliwość przyjrzenia się skokom z bliska należy ustawić się w odpowiednim miejscu już na kilka godzin przed rozpoczęciem się zawodów. Mało komu przeszkadza wtedy mróz, opady śniegu czy deszczu. Emocje towarzyszące oddawanym przez skoczków skokom wynagradzają każdy trud i wysiłek włożony w to by właśnie w tym czasie przebywać w tym konkretnym miejscu.

Jak zatem widać Zakopane jest miejscem oferującym każdemu moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Można tu nie tylko podziwiać góry i poznać góralską kulturę, ale również lepiej poznać naturę i zażywać jakże licznych sportowych atrakcji.

Data publikacji: 2015-12-24 | Liczba wyświetleń: 1482