Skarbiec zabytków architektury drewnianej - Szlak Architektury Drewnianej

Co łączy województwa: małopolskie, podkarpackie i śląskie? Odpowiedź jest prosta: łączy je Szlak Architektury Drewnianej. Tereny południowej Polski to prawdziwy skarbiec zabytków architektury drewnianej.

Skarbiec zabytków architektury drewnianej - Szlak Architektury Drewnianej
fot. By Jerzy Strzelecki (Own work) [GFDL, CC BY 3.0, GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Co łączy województwa: małopolskie, podkarpackie i śląskie? Odpowiedź jest prosta: łączy je Szlak Architektury Drewnianej.  Tereny południowej Polski to prawdziwy skarbiec zabytków architektury drewnianej. To zabudowania dawnych wsi, to urocze, wiejskie kościółki, zaś na terenie Podkarpacia również cerkwie. To również ciekawe parki etnograficzne, w których zgromadzono najważniejsze dla danego regionu budowle.

Co warto zobaczyć na Szlaku Architektury Drewnianej?

Dość trudno wymienić wszystkie obiekty leżące na tej trasie turystycznej. Z pewnością jednym z najciekawszych punktów jest tu Sucha Beskidzka i tutejsza Karczma Rzym. Do dzisiejszego dnia można w tej pięknej, drewnianej budowli spróbować regionalnych potraw, typowych dla Ziemi Suskiej. Na terenie Małopolski ważnym miejscem związanym z drewnianą architekturą jest Zubrzyca Górna i znajdujący się tam Orawski Park Etnograficzny. W tym ciekawym skansenie można zobaczyć wiele ciekawych przykładów dawnej architektury orawskiej. Małopolska to również Zakopane i jego historyczna zabudowa. Piękne wille i pensjonaty wzniesione w stylu zakopiańskim to jedne z najpiękniejszych drewnianych budowli na ziemiach polskich. Słynna Willa Pod Jedlami, Koliba oraz Atma to obiekty, które przyciągają od lat turystów. Na terenie Podhala nie można pominąć tak cennego zabytku, jakim jest kościół św. Michała Archanioła w Dębnie.  Na Podhalu ważnym miejscem jest również Jurgów. Tu znajduje się drewniany kościół, ale nie tylko on zasługuje na uwagę. Obok Jurgowa zobaczyć można ponad 50 ciekawych szałasów pasterskich. Nowością jest skansen koło Czorsztyna, na terenie którego zgromadzono dawne wille i pensjonaty z okolicznych miejscowości. Jedną z najstarszych drewnianych świątyń na terenie Małopolski można zobaczyć w Binarowej.

Ciekawym skansenem jest Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu. Można tu zobaczyć obiekty typowe dla dawnych wsi, ale również zabytki drewnianej architektury mieszczańskiej. Drewniane wille i pensjonaty można również zobaczyć w Krynicy – ważnym uzdrowisku leżącym na terenie Beskidu Sądeckiego. Wokół Krynicy koniecznie trzeba zobaczyć ciekawe cerkwie, w większości drewniane, która są pamiątką po żyjących niegdyś w okolicznych wsiach Łemkach. Większość z nich leży i na Szlaku Architektury Drewnianej, i na Krynickim Szlaku Cerkwi Łemkowskich. Na Podkarpaciu ciekawą drewnianą świątynię można zobaczyć w Sękowej. Tutejszy kościół bywa często nazywany perłą Beskidu Niskiego. Dawną architekturę łemkowską podziwiać można w licznych miejscowościach Beskidu Niskiego, jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje cerkiew w Bartnem. W jej wnętrzu mieści się Muzeum Sztuki Cerkiewnej.

Ważnym miejscem związanym z architekturą łemkowską jest skansen z Zyndranowej. Na terenie Podkarpacia nie brak też drewnianych willi i pensjonatów. Można je podziwiać w miejscowości Iwonicz – Zdrój. W województwie podkarpackim na miłośników drewnianej architektury czeka również ciekawy skansen. To Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największy park etnograficzny w Polsce. Chaty, kościoły to nie jedyne atrakcje tego skansenu. Wyjątkową uwagę poświęcić tu należy imponującej kolekcji malarstwa cerkiewnego.

Tagi: zabytki Zakopane parki etnograficzne cerkwie Orawski Park Etnograficzny Sądecki Park Etnograficzny Muzeum Sztuki Cerkiewnej Muzeum Budownictwa Ludowego

Data publikacji: 2017-01-22 | Liczba wyświetleń: 2905