Albania - walory kulturowe i zabytki architektury

Zdaniem wielu osób Albania jest interesującym pod względem walorów kulturowych krajem, ponieważ zachowało się tutaj wiele historycznych pamiątek oraz zabytków architektury.

Albania - Góry Północnoalbańskie, Alpy Albańskie
fot. Lenar Musin/shutterstock.com

Albania jest państwem położonym w południowo–wschodniej Europie, nad Morzem Adriatyckim. Stolicą Albanii jest Tirana, będąca jednocześnie największym miastem tego kraju. Centralnym punktem Tirany jest Plac Skanderberga, na którym znajdują się dość odstraszające przykłady monumentalnej architektury socrealistycznej. Obok znajdującego się tutaj XVIII-wiecznego meczetu Eterem Beya, stoi konny pomnij największego bohatera Albańczyków, czyli Skanderberga. Nieopodal meczetu oraz pomnika znajduje się pałac ostatniego króla Albanii, Ahmeda beg Zoga. W znajdującym się w Tiranie Wielkim Parku turyści mogą obejrzeć nowoczesną cerkiew. Narodowa Galeria Sztuki eksponuje prace przede wszystkim renesansowych oraz współczesnych artystów, które niejednokrotnie wprawiają w zachwyt oglądających je turystów. Każdy, kto chce zapoznać się z historią kraju powinien wybrać się do Narodowego Muzeum Historycznego. W pobliżu miasta znajdują się także stosunkowo dobrze zachowane ruiny twierdzy Petrele.

Zdaniem wielu osób Albania jest interesującym pod względem walorów kulturowych krajem, ponieważ zachowało się tutaj wiele historycznych pamiątek oraz zabytków architektury związanych z ludami, które dawniej zamieszkiwały tereny dzisiejszej Albanii. Wiele osób z pewnością zainteresuje fakt, że można tutaj znaleźć także zabytki bizantyjskiej kultury oraz miejsca, które są pełne tureckich wpływów. Zwiedzając Albanię warto wybrać się do miasteczka Gjirokastra, w którym znajdują się piękne kamienne domy oraz zamek, w którym urządzone zostało zachwycające muzeum broni. Największą atrakcją archeologiczną kraju jest odkopana grecka osada Apollonia. Bez wątpienia Albania jest jednym z krajów, wartych poznania, nie tylko ze względu na interesujące zabytki, ale także na warunki, które są niezwykle dogodne do wypoczynku oraz oderwania się od rzeczywistości.

Tagi: Albania Tirana Plac Skanderberga zabytki Gjirokastra osada Apollonia

Data publikacji: 2009-07-19 | Liczba wyświetleń: 9918