Wzgórza Szymbarskie - Szlak Wzgórz Szymbarskich

Szlak Szymbarski prowadzi także przez rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe, którego zadaniem jest ochrona dystroficznego jeziora śródleśnego wraz z otaczającą je roślinnością.

Pojezierze Kaszubskie jest jedną z najbardziej atrakcyjnych krain pod względem krajobrazowym. Cofający się lodowiec pozostawił po sobie wspaniałe pagórki oraz wzgórza morenowe utworzone z piasków, żwirów oraz głazów.

Jednym z najciekawszych miejsc są z całą pewnością Wzgórza Szymbarskie, których wysokość sięga aż 328 metrów n.p.m.. Wśród nich najciekawsza jest Zamkowa Góra oraz Wieżyca, z którą wiąże się długa tradycja wędrówek. Na szczycie można zobaczyć pozostałą z XIX wieku wieżę widokową, z której rozciąga się Łuk wspaniały widok na pobliską okolicę.

Na terenie Kaszub znajduje się czarny szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich, który jest wytyczony przez obszar powiatu kartuskiego oraz gdańskiego i prowadzi z Sierakowa do Sopotu. Szlak ten przebiega przez Lasy Mirachowskie, które znajdują się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Szlak ten prowadzi także przez Wieżycę, która jest najwyższym wzniesieniem pasma Wzgórz. Wierzchołek Wieżycy porośnięty jest wspaniałym lasem bukowym. Warto pamięta także o tym, że, owo najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy było niegdyś miejscem kultu starożytnych Słowian i bardzo często zwane jest Kaszubskim Olimpem.

Szlak Szymbarski prowadzi także przez rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe, którego zadaniem jest ochrona dystroficznego jeziora śródleśnego wraz z otaczającą je roślinnością. Na terenie rezerwatu rosną także niezwykle rzadkie okazy roślin, między innymi takich jak grążel żółty, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna. Nazwa rezerwatu wzięła się od stanowisk rezerwatu turzycy skąpokwiatowej. Wzgórza Szymbarskie są z całą pewnością jednym z najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym miejsc Polski, dlatego też warto się tam wybrać podczas urlopu na Kaszubach.

Tagi: Wieżyca Kaszubski Park Krajobrazowy Wzgórza Szymbarskie Szlak Wzgórz Szymbarskich Pojezierze Kaszubskie Zamkowa Góra Lasy Mirachowskie

Data publikacji: 2009-07-18 | Liczba wyświetleń: 5547