Wieżyca w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej

Miejsce to można uznać za najpiękniejszy zakątek północnej Polski. Wieżyca znajduje się w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej.

Miejsce to można uznać za najpiękniejszy zakątek północnej Polski. Wieżyca znajduje się w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Jest to niewielka wioska kaszubska ze szczytem morenowym w paśmie Szymbarskim, którego wysokość wynosi się od 160 do 328 metrów nad poziomem morza. Nazwa miejscowości pochodzi od słynnego wzgórza zwanego Wieżycą, które należy on do najwyższego wzniesienia nie tylko na terenie Pomorza Kaszubskiego, ale również na całym Niżu Środkowo – Europejskim. Wzniesienia morenowe są niezwykle skomplikowanym tworem geologicznym.

Wieżyca znajduje się na terenie gminy Stężyca, obecnie jest to przede wszystkim miejscowość letniskowa. Jej walory można podziwiać również zimą, kiedy to staje się jedynym w tym regionie miejscem, gdzie można uprawiać narciarstwo. Okolice Wieżycy to przede wszystkim jeziora otoczone wspaniałymi wzniesieniami, porośniętymi lasami. Ze Wzgórz Szymbarskich rozchodzi się malowniczy krajobraz na okolice jeziora Ostrzyckiego. Przez jezioro to przepływa szlak wodny zwany "Kółkiem Raduńskim".

Punkt widokowy na szczycie Wieżyca, porasta 150 - letnia buczyna oraz liczne drzewostany świerka i sosny. Ze szczytu Wieżycy rozciąga się wspaniały widok na centralną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wzgórze jest niejako gniazdem, z którego rozchodzą się we wszystkich kierunkach ciągi morenowe. Widać wspaniałe geologiczne ukształtowanie rozciągającego się u jej podnóża terenu. Znajduje się tam wieża przeciwpożarowa, która ze względu na stan techniczny nie może być wykorzystana jako platforma widokowa. Obecnie prowadzone są prace nad budową takiej platformy. Pomimo tego rozciągający się widok jest niezwykły.

Na szczyt wzgórza prowadzą ciekawe szlaki turystyczne od strony wschodniej i południowej szlaki prowadzą leśnymi ścieżkami, natomiast od zachodniej strony ciągnie się bardzo wygodny czarny szlak.

Data publikacji: 2009-08-08 | Liczba wyświetleń: 4791