Atrakcje turystyczne w Górach Wałbrzyskich

Atrakcje turystyczne w Górach Wałbrzyskich - Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, najważniejsze szczyty, najważniejsze miejscowości.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich to jeden z chętniej odwiedzanych parków krajobrazowych w pobliżu Wałbrzycha. Park ma dosyć pofałdowany teren, co z pewnością ucieszy miłośników górskich spacerów. Najniższy punkt ma mniej więcej 400 metrów nad poziomem morza, natomiast najwyższy punkt ma 936 metrów nad poziomem morza i nosi nazwę Waligóra. Miejsce to jest szczególnie popularne w okresie zimowym przez dzieci. Przybywają one tu bardzo licznie i zjeżdżają z wielu górek. Warto odnotować, że jest to najwyższa część Gór Kamiennych należących do pasma Lesistej. Mimo, że sieć hydrograficzna nie jest zbytnio tutaj rozwinięta, to jeżeli okoliczne potoki nie są zamarznięte możemy napić się z nich krystalicznie czystej wody. Na południu Park Graniczy z czeskim odpowiednikiem - CHKO Broumovsko.

Borowa jest najwyższym szczytem w Górach Wałbrzyskich i liczy sobie 853 metry nad poziomem morza. Znajduje się on w granicach Wałbrzycha i przychodzi na nią wielu mieszkańców tego miasta. Mimo niezbyt dużej wysokości stoki są dosyć strome i niektórzy zjeżdżają po nich na nartach, czy też deskach snowboardowych.

Chełmiec ma wysokość 851 metrów nad poziomem morza, ale niektóre przewodniki podają, że mierzy on sobie 869 metrów nad poziomem morza. To nieporozumienie było spowodowane przez wieżę, która ma wysokość 18 metrów i liczono wysokość góry razem z wieżą w starszych przewodnikach. W 1981 roku zamontowano tutaj stację, która zagłuszała sygnał Radia Wolna Europa. W 2004 roku odbyła się tutaj impreza – mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim w konkurencji downhill. Te dwa szczyty są najwyższe, ale to nie oznacza, że inne góry są mniej ciekawe.

Największym miastem jest oczywiście Wałbrzych, który niegdyś był bardzo ważnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego. Jednak w wyniku wysokiego kosztu wydobycia i niskiego dochodu zaniechano eksploatacji. Obecnie miasto zmienia swój charakter – z typowo przemysłowego jeszcze w latach 90 do usługowego.

Szczawno-Zdrój jest miejscowością z nastawieniem w głównej mierze na turystykę, ale także przyjeżdżają tu kuracjusze ze względu na występowanie tutaj leczniczych wód źródlanych. Turystom polecamy wybranie się do pijalni wód mineralnych, gdzie będą oni mogli skosztować bardzo zdrowej dla organizmu wody mineralnej. Przez Szczawno-Zdrój prowadzą cztery bardzo popularne szlaki turystyczne, które są uczęszczane przez naprawdę sporą liczbę turystów. W Górach Wałbrzyskich zlokalizowanych jest naprawdę wiele interesujących wsi, które polecamy odwiedzić, jeżeli starczy nam na to czasu.

Inną interesującą miejscowością jest bez wątpienia Jedlina-Zdrój będąca podobnie jak ma to miejsce w przypadku Szczawna-Zdroju miasteczkiem sanatoryjnym. Rokrocznie przyjeżdża tutaj naprawdę imponująca liczba turystów z Polski, ale również zdarzają się reprezentanci innych krajów, głównie przyjeżdżają tu nasi zachodni sąsiedzi. Popularna ona jest nie tyle dzięki znajdującym się tutaj ośrodkom sanatoryjnym. Turystów przyciągają również wspaniałe widoki, jakie możemy tutaj podziwiać. Blisko jest stąd w Góry Wałbrzyskie, które nie są zbyt wysokie, jednak dla niektórych jest to nawet zaletą, gdyż zajmie nam to mniej czasu niż zwiedzenie innych pasm górskich.

Najsłynniejszym zamkiem w okolicy jest oczywiście Zamek Książ znajdujący się na terenie miasta Wałbrzycha. Wielu turystów ubolewa, gdyż spora część zamku nie jest udostępniona dla nich do zwiedzania. Jednakże obejrzenie nawet małego fragmentu może nas wprawić w zachwyt, gdyż znajdują się tu naprawdę piękne eksponaty warte uwagi. Ciekawostką jest, że w 2006 roku kręcone tu były sceny do bardzo popularnego serialu Tajemnica Twierdzy Szyfrów. To właśnie dzięki temu serialowi zamek zyskał popularność i jest znany w całym naszym kraju. W przeszłości zatrzymywało się tu naprawdę wiele władców zarówno z Polski, jak i Niemiec, czy Czech. Do zamku możemy się dostać korzystając z kilku interesujących szlaków turystycznych prowadzących przez bardzo malownicze okolice. Nieopodal zamku znajduje się Riese będący sporym obiektem górniczym nigdy nie dokończonym. Niemcy rozbudowywali ten obiekt w czasie II Wojny Światowej, jednak nie zdołali dokończyć budowy, gdyż wojna zakończyła się przegraną Niemiec.

Tagi: szlaki turystyczne atrakcje turystyczne Zamek Książ Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich Góry Kamienne Góry Wałbrzyskie Borowa Chełmiec Jedlina Zdrój Waligóra Wałbrzych Szczawno-Zdrój

Data publikacji: 2009-04-24 | Liczba wyświetleń: 10231