Zamki i pałace Podkarpacia

Podkarpacie słynie ze wspaniałych zamków i pałaców. Które z nich zasługują na szczególną uwagę i co możemy w nich zobaczyć?

Zamek w Krasiczynie - Widok od strony fosy
fot. By Netzach (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Podkarpacie to jeden z najwspanialszych regionów turystycznych Polski. Niestety, bardzo często go nie doceniamy. A warto odwiedzić te tereny nie tylko po to, aby pospacerować po górach, czy odwiedzić Kotlinę Sandomierską. Podkarpacie słynie bowiem ze wspaniałych zamków i pałaców. Które z nich zasługują na szczególną uwagę i co możemy w nich zobaczyć?

Zamki i pałace Podkarpacia

 • Zamek w Krasiczynie
  Zamek powstawał między XVI i XVII w. Znajdziemy w nim cztery baszty: Boski, Papieski, Królewski i Szlachecki. W Baszcie Boskiej znajduje się kaplica, którą porównuje się do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Pałac wyróżniają niesamowite ozdoby ścienne - Sgraffito. Zajmują one aż 7000 metrów kwadratowych! Zamek otacza przepiękny park z ogromnym stawem. Renesansowy styl i cudowny krajobraz sprawiają, że Zamek stał się idealnym miejscem dla osób, które szukają ciszy, spokoju oraz chwili zapomnienia.
 • Zamek w Łańcucie
  To dawna rezydencja polskich magnatów. Należy do zabytków międzynarodowych, a w 2005 r. została wpisana na listę Pomników historii. Wnętrze pałacu jest bardzo dobrze utrzymane. Możemy dzięki temu podziwiać zwykłe budynki mieszkalne, a także sale służebno- gospodarskie. Po wejściu do zamku trafiamy do Wielkiej Sieni, a w niej natrafimy na cztery herby rodzin związanych z pałacem. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oryginalne wyposażenie zamku - kolekcja pojazdów konnych oraz różne akcesoria. Pałac otacza wspaniały krajobraz. Warto więc zajrzeć do Oranżerii, Ogrodu Włoskiego i Ogrodu Różanego.
 • Zamek Kamieniec
  Czyli zamek obronny XIV w. Mimo tego, że pozostały z niego ruiny, wciąż przyciąga turystów z całej Polski. Został położony na skalnym wzgórzu, któremu zawdzięcza swój nietypowy kształt. W 1894 r. powstał tutaj pomnik Tadeusza Kościuszki. Pałac otacza piękny, lekko zaniedbany krajobraz. A to on właśnie tworzy niesamowity, lekko przerażający klimat. Obecnie w zamku umieszczono Pracownię Ceramiki Zamkowej. Każdy turysta może dzięki temu sam poznać techniki dawnego wykonywania naczyń.
 • Zamek w Baranowie Sandomierskim
  Zwany jest czasem Małym Wawelem. Dawniej istniał tutaj rycerski dwór obronny, jednak obecnie zamek jest świetną atrakcją turystyczną Podkarpacia. Niezwykłe doznania zapewnia 14 ha park, w którym aktualnie możemy... zagrać w golfa! Warto tutaj skorzystać z interaktywnych wycieczek, dzięki którym poczujemy się jak prawdziwi rycerze. Zamek udostępnia pokazy walk historycznych, nocne zwiedzanie z duchami, teatr ognia, a także wiele gier np. strzelanie historyczne. Dzięki nim możemy sami rozpocząć swoją przygodę z zamkiem i lepiej zapoznać się z jego historią.
 • Zamek w Lesku
  Budowla charakteryzuje się niezwykłą architekturą. Od strony rzeki San zamek przypomina średniowieczną fortecę. dlatego od strony zachodniej możemy podziwiać pozostałe fragmenty murów obronnych. Jeśli wyruszymy do budynku z południa, ujrzymy renesansową rezydencję. Legenda głosi, że w zamku można natrafić na ducha Anny Kmity - Czarnej Damy z Sobienia. Obecnie sami możemy z nią się spotkać, jeśli zdecydujemy się na nocleg w jednym z hotelowych pokoi w pałacu.
 • Zamek Sobień
  Obecnie są to jedynie ruiny zamku położone na stromym wzgórzu o tej samej nazwie - Sobień. Na szczycie możemy wejść na taras widokowy, z którego widać przepiękną, zalesioną dolinę Sanu. Niestety na wzgórzu zachowały się jedynie szczątki budynków i niewielkie fragmenty murów obronnych. Mimo tego z zamkiem związanych jest wiele legend, które przyciągają turystów swoimi niesamowitymi, lekko przerażającymi historiami.
 • Pałac w Birczy
  Wzgórze, na którym znajduje się Pałac oddzielono od miasteczka Bircza za pomocą wąwozu. Obecnie jest on częściowo zasypany. W 1945 r. podczas walk polsko-ukraińskich zamek został spalony. Częściowo go odremontowano, jednak wciąż przypomina tylko niewielkie ruiny. W 1970 r. wykonano tutaj ostatni remont, który tak naprawdę niewiele zdziałał. To dlatego obecnie Pałac w Birczy oczekuje na inwestora, który zajmie się jego stanem i przywróci mu wspaniały, dawny wygląd.
Tagi: zamki pałace Podkarpacie

Data publikacji: 2015-08-21 | Liczba wyświetleń: 4506