Australia - dziewiczy i odległy kontynent

Park Narodowy Kakadu znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa ze względu na znaczenie przyrodnicze i kulturalne.

Australia - dziewiczy i odległy kontynent
fot. pixabay.com

Australia to jednocześnie państwo i kontynent, leżący nad Oceanem Indyjskim i Spokojnym. Poza tym jest to szósty pod względem wielkości kraj świata położony na kontynencie australijskim, który zaliczany jest do najmniejszych spośród wszystkich kontynentów naszego globu. W Australii najgęściej zaludnione jest wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże. Obecnie jest ona najmniej zaludnionym krajem świata co przyczynia się do często odwiedzania przez podróżników, którzy kuszeni są egzotyką, odmiennością i odosobnieniem.

Świat flory i fauny jest tu niezwykle bogaty i różnorodny, a stało się to za sprawą izolacji tego kraju od innych kontynentów daleko położonych od Australii. Mnóstwo zwierząt i roślin występujących w Australii nie spotka się na innych kontynentach naszej planety.

Klimat jest tu dość zróżnicowany, a pogoda często zbliżona do naszej. Lecz są rejony gdzie słońce grzeje cały rok! Należy również pamiętać, iż pory roku są tu odwrotne do naszych rodzimych.

Głównymi miastami Australii są: Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth, Darwin, Tasmania czy Cairns. Mimo to aż 80% ludności Australii zgromadzona jest na wybrzeżu południowo-wschodnim. Dla turystów kraj ten wraz z jego mieszkańcami jest bardzo przyjazny, a znalezienie noclegu nie stanowi żadnego problemu.

Będąc w Australii na pewno warto zobaczyć Sydney i Melbourne. To pierwsze miasto słynie z malowniczych naturalnych portów, które nieustannie tętnią życiem. Poza tym to największe miasto Australii może poszczycić się niesamowitą przyrodą, wspaniałymi krajobrazami i ciekawą architekturą. Gmach opery w Sydney jest jego symbolem i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie.

Natomiast Melbourne zupełnie różni się od Sydney. Miasto to wyróżnia się przede wszystkim wspaniałymi budynkami z epoki wiktoriańskiej, parkami, ogrodami i zielonymi bulwarami. Poza tym jest to drugie co do wielkości miasto Australii, które stanowi ośrodek wielokulturowy.

Przyroda w Australii jak już wspomniałam jest bardzo zróżnicowana i unikalna. Przede wszystkim warto tu zobaczyć Wielką Rafę Koralową. Bez wątpienia jest to największa na świecie rafa barierowa, ciągnąca się na przestrzeni około 2000 km.

Ponadto warto zobaczyć Kakadu National Park, czyli Park Narodowy Kakadu. Jest on zaliczany do cudów natury i swą wielkość osiąga do 200 km. Ciekawostką jest, iż na obszarze Kakadu znajduje się kilka osad rdzennej ludności, a 1/3 strażników stanowią Aborygeni. Park ten zachwyca wszystkich piękną roślinnością, a przede wszystkim jest azylem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Poza tym Park Narodowy Kakadu znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa ze względu na znaczenie przyrodnicze i kulturalne.

Miłośnicy wędrówek powinni zobaczyć koniecznie Uluru-Kata Tjuta National Park, czyli jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Australii. Uluru (Ayers Rock) wznosi się na wysokość 348 metrów, a cały ten teren ma bardzo duże znaczenie dla miejscowego plemienia aborygeńskiego Anangu. Wspomniana skała Uluru otacza park narodowy, gdzie można zwiedzić sale wystawowe, zapoznać się z kulturą i sztuką aborygeńskiego plemienia Anangu oraz ze świętym prawem Tjukurpa.

Tagi: atrakcje turystyczne Australia Sydney Melbourne Brisbane Adelaide Perth Darwin Wielka Rafa Koralowa Kakadu Park Narodowy Kakadu

Data publikacji: 2008-06-10 | Liczba wyświetleń: 11549