Mazowsze - centrum Polski

Obecnie Mazowsze jest częścią województwa, którego nazwa pochodzi właśnie od określenia krainy.

Mazowsze to kraina historyczna, znana już w czasach wczesnopiastowskich. Stolicą regionu jest Warszawa – największe miasto w Polsce i zarazem jej stolica. Wcześniej rolę miasta nadrzędnego (jeśli chodzi o krainę) pełnił Czersk oraz Płock. Nazwa krainy pochodzi od zamieszkującego ten obszar słowiańskiego plemienia Mazowszan, jego nazwa natomiast do dziś nie została jednoznacznie wyjaśniona.

Obecnie Mazowsze jest częścią województwa, którego nazwa pochodzi właśnie od określenia krainy. Województwo to położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, w większości na obszarze tak zwanego Niżu Środkowoeuropejskiego (jednej z prowincji fizycznogeograficznej Europy). Na terenie tego województwa i zarazem tejże krainy znajdziemy wiele parków narodowych, oraz krajobrazowych (takich jak między innymi: Kampinoski Park Narodowy, Bolimowski Park Krajobrazowy, Chojnowski Park Krajobrazowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadbużański Park Krajobrazowy, czy też Mazowiecki Park Krajobrazowy), ponad 170 rezerwatów przyrody i ponad 50 obszarów chronionych.

Obecnie Mazowsze jest jednym z najbardziej rozwiniętych województw, to na jego terenie znajduje się stolica kraju – Warszawa, do której co roku przybywa wielu mieszkańców przeróżnych regionów kraju, zwykle nie są to cele turystyczne, a raczej zarobkowe, bowiem podobno to w Warszawie najłatwiej o pracę. Jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną tego regionu jest ona stosunkowo niewielka, aczkolwiek warto wspomnieć o Puszczy Kampinoskiej, czy choćby Zalewie Zegrzyńskim, oraz pomniejszych, ale nie mniej ważnych obszarach, które w okresie wakacyjnym są często wybierane przez mieszkańców stolicy oraz jej okolic.

Tagi: Warszawa Puszcza Kampinoska Kampinoski Park Narodowy Mazowsze Czersk Płock Bolimowski Park Krajobrazowy Chojnowski Park Krajobrazowy Kozienicki Park Krajobrazowy Nadbużański Park Krajobrazowy Mazowiecki Park Krajobrazowy Zalew Zegrzyński

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 8534