U stóp Mont Blanc

Prawdziwym rajem są alpejskie zbocza dla miłośników jazdy na nartach. Choć Alpy rozłożyły się na obszarze kilku państw, najbardziej atrakcyjne są Alpy włoskie i francuskie.

U stóp Mont Blanc
fot. K. Roy Zerloch/shutterstock.com

Są najwyższym łańcuchem górskim w Europie, zaś ich majestatyczne sylwetki od lat kuszą śmiałków pragnących zdobywać górskie granie. Alpy to jednak nie tylko teren atrakcyjny dla miłośników wspinaczki. Spacer dolinami oraz zwiedzanie górskich miasteczek to doskonała forma spędzania wolnego czasu dla tych, którzy preferują mniej wymagającą formę turystyki. Prawdziwym rajem są jednak alpejskie zbocza dla miłośników jazdy na nartach. Choć Alpy rozłożyły się na obszarze kilku państw, najbardziej atrakcyjne są Alpy włoskie i francuskie. Na granicy tych krajów znajduje się zaś największa alpejska osobliwość – Mont Blanc (4810 m. n.p.m.), pod którym biegnie tunel łączący Francję oraz Włochy.

Chamonix, czyli Mont Blanc z Francji

To prawdziwa stolica narciarzy i alpinistów. Z Chamonix prowadzą najpiękniejsze trasy na szczyt alpejskiego giganta, stąd też wyruszali na wyprawy jego pierwsi zdobywcy. Dzisiejsze Chamonix jest ważnym punktem na alpejskiej mapie turystycznej, świetnie rozwijają się tu również ośrodki narciarskie. Na okolicznych stokach można spotkać miłośników białego szaleństwa z całego świata, zaś sama miejscowość zachwyca swym klimatem i malowniczym położeniem.

Atrakcje po stronie włoskiej

Włoska strona kusi przede wszystkim piękną Doliną Aosty, zaś najpopularniejszą miejscowością turystyczną jest tu Courmayeur. Jej największą atrakcją jest pobliska kolej linowa, dzięki której można dostać się na Aiguille du Midi – przypominający gigantyczną skalną igłę szczyt w masywie Mont Blanc. Widok z „Iglicy” zapiera dech w piersiach i daje możliwość poznania wysokogórskich atrakcji bez konieczności podejmowania mozolnej wspinaczki. I choć włoskie rejony nie przebijają popularnością francuskiego Chamonix, właśnie ten rejon jest szczególnie zalecany miłośnikom górskich atrakcji i aktywnej turystyki.

Praktyczne porady dla miłośników Alp

Choć większość turystów wybiera się w Alpy latem lub zimą, najpiękniejszą porą na pobyt w tym paśmie górskim są marzec oraz kwiecień. Najszybciej można się tu dostać samolotem. Ci, którzy chcą dotrzeć na teren włoskich Alp takim właśnie środkiem transportu, mogą wylądować w Turynie lub Mediolanie, zaś dalszą drogę pokonać autobusem. Można również pokusić się o dojazd własnym samochodem, dzięki czemu można zwiedzić kilka ciekawych miejscowości po drodze.

Tagi: Alpy Mont Blanc Chamonix

Data publikacji: 2016-05-28 | Liczba wyświetleń: 1511