Boom na spa

Pojęcie spa zostało wylansowane w Ameryce, z myślą o stworzeniu luksusowych miejsc odnowy i relaksu, inspirację stanowiły kąpiele integracyjne hippisów.

SPA
fot. Valentyn Volkov, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc./shutterstock.com

Spa w czasach nowożytnych wiąże się z popularyzacją wodolecznictwa oraz modą na uzdrowiska, którą zapoczątkowało w XIV wieku belgijskie miasto o nazwie Spa, słynące z leczniczych źródeł. W 1991 r. pojęcie to zostało wylansowane w Ameryce, z myślą o stworzeniu luksusowych miejsc odnowy biologicznej i relaksu. Podobno inspirację stanowiły kąpiele integracyjne hippisów w latach 70.

Dochodowy biznes

Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu w USA. Jak podaje Rzeczpospolita branża spa jest trzecim gigantem w Stanach Zjednoczonych, obok przemysłu samochodowego i spożywczego. Jest to także najbardziej kapitałochłonny, ale i najbardziej dochodowy segment hotelarstwa. Specjaliści szacują, że rynek sanatoryjny w Europie Środkowej będzie zdominowany przez komercyjne usługi spa. W Polsce, według różnych źródeł działa ok. 100 takich obiektów. Oferta salonów spa skierowana jest do ludzi zamożnych, gotowych zapłacić za weekend z zabiegami od 900-2000 zł.

Spa & wellness

Spa czyli zdrowie poprzez wodę pojawia się coraz częściej w towarzystwie pojęcia wellness, które stworzył w 1959 roku dr Halbert Dunn. Jest to popularny na świecie trend zalecający dążenie do równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jednak w odróżnieniu od spa nurt ten jest bardziej złożony i opiera się na kilku aspektach: emocjonalnych, intelektualnych, towarzyskich, psychicznych i fizycznych. W praktyce wellness obejmuje takie elementy jak zdrowe odżywianie, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, dbałość o relacje międzyludzkie i stan emocjonalny, umiejętność relaksu i zwalczania stresu, świadome oddychanie (hotelespa.quovadis.com).

Spa nad Wisłą

Moda ta przywędrowała do Polski w latach 90. wraz z ośrodkami odnowy biologicznej, wzorowanymi na obiekty funkcjonujące już w Europie Zachodniej. I tak w pobliżu miejsca zamieszkania czy pracy możemy skorzystać z day spa, które oferują nam usługi upiększające, relaksujące i zdrowotne. Właściciele salonów zapewniają, że jest to doskonały sposób na odpoczynek i pielęgnację urody dla ludzi bardzo zajętych. Osoby spragnione kontaktu z naturą mogą oddawać się zabiegom w malowniczych okolicach poza miastem w hotelach spa. Renomą cieszy się Hotel Dr Ireny Eris na Wzgórzach Dylewskich na Mazurach, gdzie oprócz kompleksowych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i ciała, masaży, zabiegów wodnych i porad dermatologa, można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Spa lecznicze oferują zabiegi relaksacyjne w połączeniu z profesjonalną opieką medyczną. Specjalizują się w usługach rehabilitacyjnych takich jak fizykoterapia, laseroterapia czy elektrolecznictwo. Natomiast kąpiel w wodach mineralnych, gorących źródłach jest domeną uzdrowisk spa. W trosce o stan ducha i ciała wychodzą nam na przeciw gastro spa, zalecając zdrowe odżywianie i prawidłową dietę. Proponują one szereg zasad żywienia i przepisów na zdrowie.

Spa dla paznokci

Przyszłość spa zapowiada się obiecująco. Pojawiły się hair spa, relaksujące włosy i głowę, a także nail spa dla paznokci. Na świecie powstają spa antynikotynowe czy po traumach, bazujące na bogatym programie działań psychologicznych. Być może i u nas już niebawem tego rodzaju obiekty będą cieszyły się powodzeniem.

Zabiegi w ramach spa

  • Aromaterapia: opiera się na terapii zapachem poprzez inhalacje, a także masaże, okłady i kąpiele. Tego rodzaju zabiegi bazują na dobroczynnych właściwościach olejków eterycznych: przeciwzapalnych, rozkurczających, bakteriobójczych, rozgrzewających.
  • Helioterapia (Światłoterapia): polega na wykorzystaniu promieniowania o różnej długości fali (światło podczerwone, widzialne i ultrafioletowe). Promieniowane podczerwone ma zastosowanie w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych i reumatycznych.Ultrafioletowe sprawdza się w leczeniu chorób laryngologicznych i oskrzeli.
  • Fizykoterapia: wykorzystuje się w niej prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki, pole magnetyczne, natryski i kąpiele.
  • Hydroterapia: polegająca na zastosowaniu wody o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem.
  • Jacuzzi: Podczas masażu wodnego i wodno-powietrznego strumienie wody wydobywające się przez specjalne dysze w ściankach wanny oddziałują bezpośrednio na ciało. Powietrze powoduje zwiększenie ciśnienia strumienia wody co wpływa na dotlenienie skóry.
  • Kapsuła spa: wykonuje się w niej kompleksowe zabiegi odnowy biologicznej. Stosuje się rozmaite programy kosmetyczne złożone z: sauny parowej, infrared, masażu wibracyjnego, chromoterapii, aromaterapii i muzykoterapii, prysznica Vichy, ręcznego bądź biczy szkockich.

Artykuł z gazety polsko-niemieckiej REGION.

Tagi: aromaterapia uzdrowiska spa jacuzzi wodolecznictwo wellness zdrowe odżywianie relaks kapsuła spa hydroterapia fizykoterapia helioterapia światłoterapia

Data publikacji: 2007-12-05 | Liczba wyświetleń: 5392