Hiszpania - Costa Brava

Hiszpania - kraj który co roku przyciąga miliony turystów z całego świata.

Hiszpania - Costa Brava
fot. pixabay.com

Hiszpania to kraj, który co roku przyciąga miliony turystów z całego świata, spragnionych słonecznej pogody sprzyjającej plażowaniu i kąpielom w Morzu Śródziemnym. Tych wszystkich ludzi do Hiszpanii sprowadza nie tylko klimat, lecz także bogata kultura i przepiękne zabytki oraz piękny krajobraz. Hiszpania jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym rejonem jest wybrzeże Costa Brava (Dzikie Wybrzeże). Wybrzeże rozpoczyna się na południe od granicy z Francją i tak ciągnie się 200 kilometrów aż do miejscowości Blanes. Obejmuje znaczną część wybrzeża Katalonii na północ od Barcelony. Nazwa wybrzeża pochodzi od często wiejącego tam, silnego północnego wiatru. Brzeg morza jest na ogół stromy i skalisty, przez co jest trudno dostępny, ale za to rejs statkiem wzdłuż wybrzeża dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć. Liczne zatoki z piaszczystymi plażami zakończone są urwistymi klifami, a sosnowe lasy często dochodzą do samego brzegu morza. Okolica ta oferuje surowość i względną nienaruszalność naturalnego krajobrazu.

Najbardziej popularną miejscowością wypoczynkową jest Lloret de Mar, gdzie wybrzeże obniża się i klify ustępują miejsca szerokim piaszczystym plażom. Po prawej stronie plaży znajdują się malownicze skały, z których roztacza się ładny widok na okolicę. Wzdłuż urwiska ciągnie się szlak turystyczny, którym warto się przespacerować ze względu na przepiękne widoki. Na wzgórzach znajdują się przepiękne rezydencje najbogatszych Hiszpanów. Lloret słynie z licznych klubów i hucznych dyskotek, jest ich ok. 200! Jest to typowe miasto dla młodych ludzi, którzy wieczorami lubią się dobrze zabawić. Zazwyczaj kluby otwierane są już od godziny 20.00, lecz prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero około północy. Lloret ma jedne z najlepszych połączeń autobusowych z resztą regionu, ale pociąg do niego nie dojeżdża.

Kolejną miejscowością typowo wypoczynkową jest nieco spokojniejsze Blanes, które mieści się na samym końcu Dzikiego Wybrzeża. Blanes jest połączone z Lloret de Mar lokalną komunikacją (autobusy miejskie, do których można wsiąść na przystankach w różnych częściach miasta, koszt: 1,15 EUR). Blanes posiada dwa centra, jedno jest turystyczne i rozrywkowe, przy plaży - tam położone są restauracje, pizzerie, bary, sklepy z pamiątkami; drugie bardziej przypomina typowe miasto, gdzie znajdują się urzędy, poczta, księgarnie i co ważne poranny targ owocowo-warzywny. Wzdłuż plaży biegnie deptak obsadzony palmami. W Blanes znajduje się przepiękny Ogród Botaniczny Marimurta, porośnięty niesamowitą i różnorodną roślinnością. Ogród ten to również wspaniałe urwiska, kojarzące się z krymskim wybrzeżem Morza Czarnego. Mimo ceny, którą trzeba zapłacić za wstęp: 4 EUR – naprawdę warto tam zajrzeć. W tej samej części Blanes znajdują się ruiny zamku. Wstęp jest darmowy, a to, co widać po drodze u wielu wywołuje zdumienie. Oprócz tego warto pójść na spacer do starej części miasta. Dla tych, którzy chcą obejrzeć podwodny świat na Costa Brava polecam nurkowanie z całym ekwipunkiem u boku instruktora nurkowania. Kursy nurkowania odbywają się w pobliżu portu, koszt: 30 EUR. Gwarantuje niezapomniane wrażenia!

Wycieczki organizowane w rejonie Costa Brava

Barcelona - to jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. Podczas autokarowej wycieczki do stolicy Katalonii można zobaczyć wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze zabytki tego miasta. Najczęściej wycieczka rozpoczyna się od kościoła Sagrada Familia, który uchodzi za największe dzieło słynnego Antonia Gaudiego. Pomimo, iż architekt spędził nad budowlą aż cztery dekady, nie udało mu się skończyć swojego życiowego dzieła. Bazylika łączy w sobie wiele stylów architektury i wciąż trwają na niej prace remontowe. Legenda głosi, iż z dniem zakończenia budowy, nastąpi koniec świata. Ciekawscy zastanawiają się czy czasami prace budowlane nie są celowo przedłużane, by nie kusić losu.

Warto również odwiedzić dzielnicę Eixample, gdzie będzie okazja zobaczyć tereny EXPO, oraz zwiedzić wzgórze Montjuic. Warto również zobaczyć takie miejsca jak: aleja Ramblas, Park Güell, dzielnica Barri Gotic, wielki port morski i lotniczy Prat de Llobregat. W Barcelonie znajduje się jeden z największych obiektów sportowych Europy Camp Nou, pojemność 97769 miejsc, własność FC Barcelona, wstęp: 6 EUR. Koszt całej wycieczki: ok. 30 EUR. Czas trwania: 1 dzień.

Tossa de Mar – rejs statkiem, ok. 13 km na północ od Lloret, jest jedną z największych atrakcji La Selvy. Miasto wznosi się malowniczo na urwistym brzegu morskim. Nad miastem lśnią wyrastające na wzgórzu średniowieczne mury i wieżyczki. Tossa to piękne miasto, założone przez Rzymian. XII-wieczne mury opasują starą część miasta, labiryntem brukowanych uliczek i bielonych domów z kwietnikami można wspiąć się na cypel nad zatoką, skąd rozpościera się rewelacyjny widok na plaże i zatokę. W kilku miejscach możliwe jest wejście na stare mury, a całe miasto, nad którym wznosi się XIX-wieczna latarnia morska, przecinają we wszystkie strony ścieżki i wąskie uliczki. Tossa ma swój niepowtarzalny urok i mówi się o niej, że jest najbardziej romantycznym miastem na Costa Brava. Koszt wycieczki: rejs statkiem z Lloret de Mar - 11 EUR. Czas trwania: 1 dzień.

Inne atrakcje turystyczne

 • La Siesta – Hiszpańska Noc, pokaz Flamenco – ok. 35 EUR
 • Naulitius – rejs na wyspy Medas i Pals - ok. 35 EUR
 • Water World – Miasteczko Wodne - ok. 20 EUR
 • Marineland – Darium i Park Rozrywki – ok. 25 EUR

JĘZYK

Podstawowym językiem jest język kataloński, a nie hiszpański. Przyczyną jest fakt, iż Costa Brava leży w Katalonii, cieszącej się dużą autonomią w ramach Królestwa Hiszpanii. W czasach generała Franco Katalończycy byli prześladowani i obecnie niechętnie używają mowy innej niż swojej własnej. Jednak w sezonie wakacyjnym, nie trzeba się tym przejmować. Tak naprawdę nie będzie potrzebny ani hiszpański ani kataloński, na plaży, w sklepach, w barach, w dyskotekach bez problemu można się dogadać zarówno po angielsku, niemiecku jak i w innych językach.

WYŻYWIENIE

Turyści z Polski, jeśli nie wykupują hoteli z wyżywieniem, zazwyczaj przywożą jedzenie z Polski, choć zaznaczam, że naprawdę nie ma takiej potrzeby, gdyż ceny są porównywalne i wcale nie jest drogo. Względnie tanio można kupić żywność w hiszpańskich supermarketach; do najtańszych należą takie sieci jak LIDL czy Caprabo. Warto pamiętać, że taniej będzie w sklepie znajdującym się na peryferiach, niż w sklepie tej samej sieci położonym blisko centrum. Niektóre owoce i warzywa opłaca się kupować na miejscowych targach albo warzywnych sklepach na obrzeżach miejscowości.
W tańszych restauracjach króluje paella oraz pizza. Jeśli chcemy zaoszczędzić warto zwracać uwagę na menú del día, czyli menu dnia po promocyjnej cenie.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Madryt
 • Powierzchnia: 504.8 tys. km2
 • Języki: hiszpański (kastylijski), także kataloński, galicyjski, baskijski
 • Waluta: 1 EURO
 • Ludność: 40.3 mln. mieszkańców
 • Główne miasta: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao
 • Ustrój: monarchia parlamentarna
 • Skład etniczny: Hiszpanie – 72%, Katalończycy – 16%, Galicyjczycy – 8%, Baskowie – 2%, pozostali – 1%
Tagi: Hiszpania Madryt Barcelona Lloret de Mar Costa Brava Blanes Ogród Botaniczny Marimurta Tossa de Mar rejs statkiem

Data publikacji: 2016-08-06 | Liczba wyświetleń: 1606