Wycieczka do Świątyni Wang i Samotni

Wycieczka rozpoczyna się w Karpaczu Górnym, gdzie znajduje się Świątynia Wang. Świątynia została zbudowana w XII/XIII wieku w Norwegii.

Wycieczka do Świątyni Wang i Samotni
fot. Pawel Bulejak/shutterstock.com
  • Trasa wycieczki: Karpacz Górny - Świątynia Wang - Polana - Kozi Mostek - Samotnia - Strzecha Akademicka - Śląska Droga - Kopa - Karpacz.
  • Czas: ok. 3 godz.
  • Długość trasy: ok. 9 km

Wycieczka rozpoczyna się w Karpaczu Górnym, gdzie znajduje się Świątynia Wang. Świątynia została zbudowana w XII/XIII wieku w Norwegii. Do Karpacza sprowadził ją w XIX wieku król Prus Fryderyka Wilhelma IV. Kościół jest dostępny dla turystów. Świątynia Wang jest czynnym kościołem ewangelickim, gdzie odprawiane są nabożeństwa. Budowla zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem, kształtem i pięknym ornamentami. Niedaleko Świątyni znajduje się niebieski szlak, którym dojdziemy do Polany, która znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Na Polanie można spokojnie odpocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę. Umożliwiają to ławeczki umieszczone w tym celu. Z Polany roztaczają się piękne widoki zwłaszcza na słynne Pielgrzymy.

Idziemy nadal niebieskim szlakiem, który doprowadzi nas do Koziego Mostku na Łomnicy. Następnie idąc dalej dojdziemy do Kotła Małego Stawu, gdzie wznosi się urocze Schronisko zwane Samotnią. Turyści uważają to miejsce za jedne z najpiękniejszych w Karkonoszach. Klimat tego miejsca jest niesamowity!

Mały Staw jest drugim co do wielkości jeziorem w Karkonoszach. Jest tak jak Wielki Staw jeziorem polodowcowym. Powierzchnia stawu to 2,88 ha, a jego maksymalna głębokość wynosi 7,3 m. Ściany Kotła wznoszą się na wysokości ok. 200 metrów. Zimą do Kotła schodzą lawiny, a niektóre z nich rozbijają grubą taflę lodu w Małym Stawie.

Schronisko oferuje turystom noclegi i bufet. Jest to zabytkowa budowla, która swe początki ma w 1670 roku. Wówczas stała tu buda pasterska.

Kolejnym etapem wędrówki jest dotarcie do Strzechy Akademickiej. W tym celu należy iść niebieskim szlakiem, który prowadzi skalną ścieżką, stromo w górę. Widok z tej ścieżki na Kocioł jest fascynujący.

Strzecha Akademicka to kolejne schronisko Karkonoskie, które poznamy podczas naszej wycieczki. Położone jest na Polanie Złotówce, z której roztaczają się piękne widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Sama Polana w okresie zimowym oblegana jest przez narciarzy, którzy korzystają tu z nartostrady "Złotówka". Wracając do schroniska, to należy dodać, iż jest to największe schronisko górskie po polskiej stronie Sudetów. Strzecha Akademicka położona jest na wysokości 1258 m n.p.m. w ścisłym rezerwacie. Schronisko oferuje turystom noclegi i bufet.

Następnie kierujemy się na żółty szlak, który doprowadzi do Białego Jara, położonego na wysokości 1150-1370 m. Biały Jar to głęboka dolina, schodząca w dół przez, którą środkiem płynie Złoty Potok. Zimą schodzą tu często lawiny, które pochłonęły wiele ofiar, dlatego też
przejście Białym Jarem zamknięte jest od jesieni aż do późnej wiosny.

Ostatnim etapem marszu jest dojście Drogą Śląską do górnej stacji Kolei Linowej. W tym celu należy pójść czarnym szlakiem, który prowadzi ostro w górę Drogą Śląską, którą dojdziemy do wyciągu. Wyciągiem zjedziemy na dół, a podczas zjazdu podziwiać możemy piękną panoramę Karkonoszy. Będąc już na dole dojdziemy czarnym szlakiem do Karpacza, gdzie będzie można udać się na zasłużony odpoczynek.

Tagi: Karkonosze Karpacz Świątynia Wang Samotnia

Data publikacji: 2018-01-20 | Liczba wyświetleń: 2398