Bieszczadzkie atrakcje

Bieszczady to nie tylko góry. To również piękne jezioro oraz malownicze cerkwie i inne zabytki, a także wiele miejscowości w których powstają licznie gospodarstwa agroturystyczne.

Bieszczadzkie atrakcje
fot. pixabay.com

Malownicze i tajemnicze, znane z pięknych połonin i wilków. Opuszczone po wojnie, dziś ożywają na nowo. Intensywnie rozwija się tu turystyka, zaś na letników czekają tu liczne atrakcje. Bieszczady to nie tylko góry. To również piękne jezioro oraz malownicze cerkwie i inne zabytki, a także wiele miejscowości w których powstają licznie gospodarstwa agroturystyczne.

Ważną miejscowością w tym regionie jest Komańcza. Specyficzny mikroklimat sprawia, że jest to idealne miejsce do wypoczynku. To również miejscowość, która odegrała dużą rolę w historii najnowszej. W tutejszym Klasztorze Sióstr Nazaretanek internowany był prymas Stefan Wyszyński. Do dziś można tu podziwiać jego pokój, w którym prawie cały rok spędził na pracy i modlitwie. W Komańczy zachowało się również kilka łemkowskich zagród oraz cerkiew grekokatolicka z lat 80-tych XX wieku.

Ważną miejscowością jest Lesko. Tu znajduje się m.in. XVI-wieczny zamek Kmitów. W tej dawnej rezydencji właścicieli Leska, położonej na wysokiej skarpie nad Sanem, znajduje się obecnie ośrodek wypoczynkowy. Otaczający go park jest miejscem wypoczynku przebywających tu turystów. Rosną tu stare lipy i dęby, między którymi można swobodnie spacerować.

Dużą popularnością cieszy się Jezioro Solińskie. Tu można wypożyczyć sprzęt wodny, opalać się lub pospacerować. Liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne sprawiają, że przybywający tu urlopowicze nie muszą martwić się o miejsca noclegowe. Samo Jezioro Solińskie powstało w latach 60-tych XX wieku, po wybudowaniu zapory na rzece San. Woda zalała wówczas ponad 180 gospodarstw, zaś mieszkańcy zalanych wsi musieli przenieść się w nowe miejsce. W Solinie działa również elektrownia wodna, którą można zwiedzać. Warto również wejść na tamę, z której roztacza się piękny widok.

Znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk. To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości położonych nad Jeziorem Solińskim. Tu również rozwija się turystyka: przystanie i ośrodki wypoczynkowe zapewniają wczasowiczom komfortowe warunki pobytu. Drugie popularne letnisko to Myczkowce. Słynie ono z tamy i pięknego jeziora. Bieszczadzkie miejscowości oferują wspaniałe warunki do rozwoju agroturystyki.

Data publikacji: 2017-02-23 | Liczba wyświetleń: 1676