Agroturystyka w Polsce

Agroturystyka w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko.

Agroturystyka w Polsce
fot. pixabay.com

Agroturystyka w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Mam tutaj na myśli nie tylko to że w przeciągu ostatnich kilku lat powstało tyle gospodarstw agroturystycznych co w poprzednich latach licząc łącznie. Po części zmieniła się także mentalność ludzi. Wakacje i urlop już nie tylko planuje się tak by wyjechać jak najdalej z Polski, najlepiej do ciepłych krajów lub do jakiejś egzotycznej krainy, ale mimo większego wzrostu gospodarczego i poprawy stanu życia, coraz bardziej zaczęliśmy doceniać nasz rodzimy kraj. Urlop planujemy tak aby móc się wyciszyć, odpocząć od miasta, wyjechać gdzieś w jakąś głusze, i móc zaznać spokoju.

Coraz bardziej znane jest także zjawisko działkowania. Wiele osób przypomniało sobie o swoich wiejskich przodkach, o tych od których tak bardzo niegdyś chcieli się wyrwać i uciec, a tym samym i wracają na swoje dziedzictwo, odnawiają budynki, budują kolejne, sadzą drzewa i krzewy owocowe, sadzą także kwiaty, budują ogniska, kominki, grille, i wyjeżdżają na 2 tygodnie by móc odpocząć w miejscu dużo bardziej naturalnych niż jego miejski dom czy biuro w pracy.

Osoby, które nie posiadają już własnych działek gdyż wcześniej je sprzedali (za bezcen), teraz mogą sobie tylko pluć w brodę i to nie tylko dlatego że ziemia w ostatnich latach bardzo zyskała na wartości, ale także dlatego że nie mają teraz gdzie wyjechać, a chcąc zakupić działkę na własność musieliby wydać dużo więcej niż wcześniej zyskali sprzedając swoją. Jak to tutaj jest z naszą agroturystyką. W ostatnich latach stworzonych zostało dużo ośrodków agroturystycznych. Jak jakiś gospodarz posiadał większą ziemię, stawiał tam większy domek w którym mogłoby zamieszkać parę osób i już mógł szukać ludzi którzy chcieli by u niego na łonie natury i wiejskim klimacie odpocząć.

Ludzie także dużo bardziej lubią wyjeżdżać pod namioty, w szczególnie młodzi ludzie. Namiot, plecak, grono przyjaciół, dobra impreza, i najlepiej jeszcze jakieś jezioro nieopodal - jest to najlepsza recepta na zaplanowanie wakacji dla młodzieży. Wszystko jeszcze jednak rozbija się o rozwagę i odpowiedzialność by takie wakacje nie stały się katastrofą. Trzeba zawsze przewidywać co się może złego stać, co może być następstwem naszych działań, naszego kroku, nawet naszych myśli.

Agroturystyka w Polsce rozwija się bardzo dobrze, przez ostatnie lata ogrom osób zamiast z zagranicznych wycieczek skorzystała z naszych krajowych, ba, więcej, doszło nawet do tego że, nasze przyrodniczo wypoczynkowe walory zaczęli doceniać obcokrajowcy i to teraz oni zaczynają do nad przyjeżdżać na wakacje, nad nasze jeziora, nad nasz Bałtyk, w nasze góry.

Co będzie dalej? Z roku na rok sądzę że turystyka agroturystyczna będzie zyskiwać na popularności, nic nie szkodzi z resztą temu, ani nic nie stoi na przeszkodzie. Agroturystyka spełnia większość wymogów jakie stawiają turyści. Powinno być spokojnie, ale także i powinny być możliwości po imprezowania, powinna być baza hotelarsko gastronomiczna, zarówno i pola campingowo namiotowe, powinno być naturalnie, zdrowo i bez kłopotów. To wszystko zapewnia turystyka agroturystyczna a także jej główny ośrodek w Europie, agroturystyka w Polsce.

Zalety agroturystyki

Ci, którzy szukają ciekawego pomysłu na urlop, coraz chętniej odwiedzają polską wieś. Liczne gospodarstwa służące nie tylko miejscami noclegowymi, ale i innymi atrakcjami to dla nich świetna alternatywa dla zatłoczonych, popularnych kurortów. Nic dziwnego, że agroturystyka tak dobrze się rozwija. Agroturystyka ma wiele zalet. Oferuje turystom możliwość wypoczynku na wsi i korzystania ze wszystkich wiejskich atrakcji. Dzięki niej mieszkańcy miasta mogą odkrywać uroki wsi, poznawać kulturę i zajęcia jej mieszkańców, a przede wszystkim dobrze wypocząć na łonie natury. Agroturystyka przynosi również wiele korzyści mieszkańcom wsi. Gospodarstwa agroturystyczne, powstające z myślą o przyjmowaniu letników, to dla obszarów wiejskich dochody płynące z innych źródeł niż rolnictwo czy hodowla. To również szansa dla mieszkańców wsi na przełamanie stereotypów, które tworzą sobie na ich temat mieszkańcy wielkich miast. Tak popularna agroturystyka przynosi zatem wiele korzyści zarówno mieszkańcom wsi, jak i miast. Dla jednych to szansa na rozwinięcie swej działalności, dla innych - na ciekawy i udany urlop.

Data publikacji: 2017-08-04 | Liczba wyświetleń: 1787