Czym jest ekoturystyka?

Ekoturystyka obejmuje wiele rodzajów turystyki, między innymi krajoznawczą, przygodową, czy wypoczynkową.

Ekoturystyka
fot. Subbotina Anna/shutterstock.com

Jeśli już teraz nie zaczniemy myśleć o przyjaznej środowisku turystyce, możemy niedługo pożegnać się z prawdziwą, dziką naturą. Jak tylko słońce zaświeci, zaczynamy myśleć o odpoczynku. Z tysiącami propozycji spędzenia wolnego czasu wychodzą nam naprzeciw m.in. agencje turystyczne, czy hotele. Jeśli wybierzemy się na wycieczkę wytyczonymi szlakami, po pewnym czasie zastanawiamy się, czy to aby na pewno jest wypoczynek na łonie natury? Mijamy tłumy ludzi a hałas jest powszechny. Przenosząc w góry, do lasów, czy nad jezioro miejskie zwyczaje, niszczymy resztki prawdziwej natury, czego przykładem są wypłoszone zwierzęta i stosy pozostawionych odpadów. Ekoturystyka ma być przeciwstawieniem się turystyce masowej, która doprowadza często do niszczenia atrakcyjnych turystycznie obszarów, takich właśnie, jak lasy, góry, czy morza.

Czym jest ekoturystyka?

Jest koncepcją turystyki zrównoważonej. Godzącej interesy turystów i lokalnej przyrody oraz regionów przez nich odwiedzanych. Jest to aktywne zwiedzanie miejsc o szczególnych walorach kulturowych i przyrodniczych, nie powodujące ich wyniszczenia. Podczas podróżowania, zwraca się ogromną uwagę na ochronę środowiska naturalnego oraz kulturowego zwiedzanych regionów. Jest to wyjątkowo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie sami mogą zniszczyć swój gatunek. Chociaż styl aktywnego i przyjaznego przyrodzie zwiedzania ciekawych miejsc został zapoczątkowany już ponad 100 lat temu, to jednak dopiero w ostatnich latach nastąpiło jego zdefiniowanie. Tak więc sama koncepcja ekoturystyki nie jest czymś nowym. Czasem należy wrócić do tradycji, by uratować życie i przyrodę na ziemi. Ostatnio zaczęto nawet zakładać specjalne stowarzyszenia, jak np. Stowarzyszenie Rozwoju Ekoturystyki, które jest organizacją pozarządową. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest promocja turystyki przyjaznej środowisku, która pozwoli zachować dziedzictwo kulturowe w kraju oraz będzie chronić dziką przyrodę.

Nie tylko nudne zwiedzanie

Ekoturystyka obejmuje wiele rodzajów turystyki, m.in.krajoznawczą, przygodową, czy wypoczynkową. Każdy może coś dla siebie znaleźć. Warunkiem uczestnictwa w takiej podróży jest świadome nieingerowanie w dziką przyrodę oraz kulturę miejscowej ludności. Dodatkowym plusem jest to, iż wydatki z takiej podróży przeznaczane są dla ochronę przyrody i lokalnej gospodarki.

Ekoturystyka a agroturystyka

Nawet osoby związane z branżą turystyczną często mylą ekoturystykę z agroturystyką. Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej. Dla potencjalnego agroturysty zarówno bazę noclegową jak i główną atrakcję turystyczną stanowi gospodarstwo rolne. Jednak agroturystyka może mieć wiele wspólnego z ekoturystyką, ponieważ niektórzy właściciele gospodarstw agroturystycznych (głównie położonych w okolicach obszarów chronionych) wykazują dużą wrażliwość na dbanie o przyrodę i swoim zachowaniem wpływają na zachowanie turystów. Główną różnicą są motywy podróży. Podstawowym celem ekoturystyki, jest aktywne odkrywanie dzikiej przyrody i rdzennej kultury mieszkańców, natomiast agroturystyka, przybiera często formę stacjonarnego wypoczynku. Warto zatem zastanowić się nad formą wypoczynku. Dzięki ekoturystyce, możemy nie tylko ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas, dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o przyrodzie i innych kulturach, ale także pomóc w przetrwaniu ludzkości i jej dziedzictwa.

Artykuł z gazety polsko-niemieckiej REGION.

Tagi: agroturystyka ekoturystyka

Data publikacji: 2007-10-27 | Liczba wyświetleń: 9473