Jeziora na Ziemi Lubuskiej

Największym skarbem Ziemi Lubuskiej są jeziora i to wokół nich skupia się ruch turystyczny.

Jezioro Sławskie
fot. By Skarabeusz (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Wszyscy zachwycają się wspaniałymi jeziorami na Mazurach często zapominając przy tym, że w Polsce istnieją również inne regiony obfitujące w dużą ilość jezior. Jednym z takich regionów jest niewątpliwie Ziemia Lubuska. Województwo lubuskie położone jest w zachodniej części Polski. Graniczy z województwem zachodniopomorskim od północy, wielkopolskim od wschodu oraz dolnośląskim od południa. Za najważniejsze miasta tej części naszego kraju należy uznać Gorzów Wielkopolski oraz Zieloną Górę. Największym skarbem Ziemi Lubuskiej są jednak wspomniane wcześniej jeziora i to wokół nich skupia się ruch turystyczny. Poza jeziorami warto też odnotować, że województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w całej Polsce. Trzeba również zauważyć, że region ten obfituje w sporą ilość ścieżek rowerowych oraz szlaków turystycznych. Jeśli dodamy do tego fakt, iż istnieją tu dobre warunki do uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa a także do organizowania spływów kajakowych to oczywisty jest, że to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku.

Jeziora na Ziemi Lubuskiej

Jeziora Ziemi Lubuskiej to przede wszystkim kilkadziesiąt jezior Pojezierza Lubuskiego oraz część Pojezierza Leszczyńskiego, które już częściowo znajduje się w Wielkopolsce. Największym z jezior tej części Polski jest Jezioro Sławskie należące do Pojezierza Sławskiego. W akwenie tym swój początek bierze rzeka Obrzyca, stanowiąca początek słynnego szlaku kajakowego jakim jest Lubuski Szlak Wodny. Baza ośrodków wypoczynkowych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego stale się rozwija dzięki czemu ta okolica staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów. Sława to największa z miejscowości położonych nad tym jeziorem i właśnie tu znajduje się większość ośrodków wypoczynkowych. Warto odwiedzić tą miejscowość w Dni Sławy, które odbywają się w sierpniu, organizowanych jest wtedy dużo ciekawych imprez w tym między innymi regaty żeglarskie. Do najpopularniejszych jezior Ziemi Lubuskiej zaliczają się również Jezioro Łagowskie, Jezioro Zbąszyńskie oraz Jezioro Niesłysz. Jezioro Łagowskie położone jest na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego i połączone kanałem z Jeziorem Trześniowskim, które z kolei należy do najgłębszych w Polsce. Jezioro Zbąszyńskie inaczej Błędno to największe z grupy sześciu Jezior Zbąszyńskich czyli Pojezierza Zbąszyńskiego. Atutem tego jeziora jest dobrze rozbudowana baza turystyczna, szczególnie w Zbąszyniu. Niesłysz to największe jezioro Pojezierza Łagowskiego.

Bogactwo przyrody

Ziemia Lubuska to teren niezwykle atrakcyjny przyrodniczo. Na terenie województwa lubuskiego znajduje się aż 51 rezerwatów przyrody oraz 1510 pomników przyrody. Ponadto na tym terenie istnieją dwa parki narodowe oraz 8 parków krajobrazowych.

Parki narodowe Ziemi Lubuskiej

  • Drawieński Park Narodowy - położony na pograniczu województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, istnieje od 1990 roku, ponad 80% jego powierzchni zajmują lasy. Perełką parku jest Jezioro Czarne - jedno z trzech w Polsce jezior meromiktycznych. Drawieński Park Narodowy obejmuje też centralną część Puszczy Drawskiej.
  • Park Narodowy Ujście Warty - jeden z naszych najmłodszych parków, utworzony w 2001 roku, położony w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Park Narodowy Ujście Warty to przede wszystkim ostoja wielu gatunków ptaków.

Parki krajobrazowe Ziemi Lubuskiej

  • Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
  • Gryżyński Park Krajobrazowy
  • Krzesiński Park Krajobrazowy
  • Łagowski Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa
  • Park Krajobrazowy Ujście Warty
  • Przemęcki Park Krajobrazowy
  • Pszczewski Park Krajobrazowy
Tagi: żeglarstwo Zielona Góra aktywny wypoczynek województwo lubuskie Drawieński Park Narodowy Park Narodowy Ujście Warty regaty żeglarskie Jezioro Łagowskie Jezioro Sławskie Gorzów Wielkopolski Lubuski Szlak Wodny Jezioro Zbąszyńskie

Data publikacji: 2008-07-17 | Liczba wyświetleń: 36774